Dodano: 26 września 2023r.

Psychiatra – dlaczego nie należy obawiać się wizyty u tego specjalisty?

Występowanie różnych chorób nie powinno być dla nikogo powodem do wstydu czy tym bardziej budzić lęku, przez który odkładamy leczenie i narażamy się na poważne powikłania. To samo dotyczy zaburzeń psychicznych, które mogą być skutecznie leczone i nie muszą wiązać się z dużym obniżeniem komfortu życia pacjenta. Dlaczego zatem tak bardzo wzbraniamy się przed wizytami u psychiatry? Przekonaj się, że psychiatra to lekarz jak każdy inny i że nie należy unikać konsultacji z tym specjalistą, w momencie kiedy organizm daje symptomy choroby psychicznej.

Psychiatra – dlaczego nie należy obawiać się wizyty u tego specjalisty?

 

Kim jest i co robi psychiatra?

Psychiatra to lekarz zajmujący się chorobami psychicznymi. Jego specjalizacja polega na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych. Wszystkie jednostki chorobowe, których leczenie mieści się w kompetencjach psychiatry, są określone w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustalonej przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO).

Zatem co leczy psychiatra? Wśród chorób, których rozpoznaniem i leczeniem zajmuje się ten specjalista, znajdują się m.in.:

  • depresja;
  • schizofrenia;
  • zaburzenia psychiczne, zaburzenia osobowości, zaburzenia emocjonalne;
  • choroba afektywna dwubiegunowa;
  • wszelkie uzależnienia;
  • manie prześladowcze, psychozy;
  • stany lękowe;
  • myśli i skłonności samobójcze;
  • zaburzenia odżywiania, np. bulimia i anoreksja;
  • zespół stresu pourazowego.

W przypadku zauważenia u siebie objawów zaburzeń psychicznych nie należy zwlekać, ale jak najszybciej umówić się a wizytę u specjalisty, jakim jest psychiatra – Szczecin to miasto, w którym na konsultacje psychiatryczne można umówić się w Centrum Medycznym Sedimed.

Dlaczego obawiamy się wizyt u psychiatry?

Wizyty u psychiatry niestety wciąż pozostają tematem tabu, a przyznanie się do zaburzeń psychicznych dla wielu osób niesłusznie jest kojarzone z czymś wstydliwym. Obawiamy się negatywnych ocen ze strony swojego środowiska, utraty bliskich, problemów w życiu osobisty i zawodowym, a także braku wyrozumiałości ze strony lekarza.

Nie bój się psychiatry – choroba to nie wstyd

Wszystkie te obawy są niesłuszne – choroby psychiczne są takimi samymi chorobami jak schorzenia w obrębie innych układów. Wynikają z nieprawidłowych funkcji w danym obszarze organizmu, które można leczyć lub przynajmniej łagodzić ich objawy i hamować rozwój. Chorób psychicznych nie należy zatem się wstydzić, tak jak nie wstydzimy się chorób kardiologicznych czy innych.

Nie należy także obawiać się kontaktu z psychiatrą. Jest to lekarz, który ukończył studia i praktykę medyczną, w związku z czym doskonale zdaje sobie sprawę z samopoczucia osób, u których występują zaburzenia psychiczne. Dlatego konsultacja z psychiatrą zawsze przebiega w spokojnej i pełnej wyrozumiałości atmosferze, a lekarz wykorzystuje swoje kompetencje do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia skutecznych metod leczenia.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. freepik.com