Dodano: 24 maja 2022r.

Przytulanie partnera może obniżać stres u kobiet

Przytulenie partnera przed stresującymi wydarzeniami może zmniejszać poziom kortyzolu u kobiet – wynika z nowych badań. Ten prosty sposób jednak nie działa w przypadku mężczyzn.

Przytulanie partnera może obniżać stres u kobiet

 

Naukowcy odkryli, że przytulanie się ma specyficzny wpływ na kobiety - może redukować stres w różnych, codziennych sytuacjach. Jednak takich korzyści nie uzyskają mężczyźni, co być może pomaga wyjaśnić męską powściągliwość, jeśli chodzi o przytulanie partnera.

Siła dotyku

Nowe badania, które ukazały się na łamach pisma „PLOS ONE” (DOI: 10.1371/journal.pone.0266887) wykazały, że kobiety, które obejmują swoich partnerów przed stresującymi wydarzeniami, doświadczają mniejszego stresu niż te, które tego nie robią. Naukowcy sprawdzili to poprzez pomiary poziomów hormonu stresu, jak często nazywany jest kortyzol. Tego efektu nie zaobserwowano u mężczyzn. Odkrycia te wspierają wcześniejsze teorie, w których okazywanie uczuć, takie jak trzymanie się za ręce czy właśnie przytulanie się może zmniejszyć oznaki stresu u kobiet.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytet Ruhry w Bochum. Zrekrutowali oni 76 osób będących w związkach. Część eksperymentów obejmowała czynności mogące umiarkowanie zwiększać stres. Jednym z testów było trzymanie dłoni w pojemniku z lodem przez trzy minuty, patrząc w tym czasie na kamerę. Połowie biorących udział w badaniach osób polecono przytulić swojego partnera przed testem z lodem. Przed oraz po eksperymencie mierzono poziom kortyzolu w ślinie uczestników.

Analiza wykazała, że ​​kobiety, które przytuliły swojego partnera, miały niższy poziom kortyzolu niż kobiety, które tego nie zrobiły. Jednak w przypadku mężczyzn nie zaobserwowano takiego związku. Inne pomiary stresu, w tym zmiany ciśnienia krwi i stanu emocjonalnego, również nic nie pokazały.

Kortyzol

Wyniki te sugerują, że krótkie przytulenie się do ukochanego może poprawić reakcję na stres i zmniejszyć poziom kortyzolu u kobiet w stresujących sytuacjach, takich jak egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne czy prezentacje w pracy. Wydzielanie kortyzolu w reakcji na bodziec stresowy to konieczna reakcja fizjologiczna, która pomaga nam radzić sobie w trudnych, zagrażających sytuacjach, ale warto pamiętać, że jego uwolnienie z kory nadnerczy uruchamia całą kaskadę kolejnych reakcji biochemicznych. Wskutek tego jest on również odpowiedzialny m.in. za reakcję immunologiczną organizmu, wzrost ciśnienia krwi oraz za łagodzenie stanów zapalnych.

Cała ta kaskada może być groźna dla zdrowia, jeśli jest uruchamiana zbyt często, czyli wtedy, gdy na przykład stres utrzymuje się zbyt długo. W efekcie może pojawić się na przykład zwiększone łaknienie i wzrost masy ciała. 

Eksperci przyznali, że potrzeba dalszych badań, by lepiej zrozumieć, jak przytulanie się oddziałuje na kobiety. Uczeni wskazują, że należałoby też sprawdzić, czy przytulanie się wśród przyjaciół może wywołać podobne skutki.

 

Źródło: SciTechDaily, fot. Pixabay