Dodano: 13 kwietnia 2021r.

Naukowcy ustalili, dlaczego stres powoduje utratę włosów. Nowa nadzieja dla łysiejących

Od dawna było wiadomo, że stres może być przyczyną siwienia, osłabienia i wypadania włosów. Jak dotąd nie poznano jednak dokładnych przyczyn tego zjawiska. Nowe badania przeprowadzone na myszach, mogą pomóc odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dotyczących związku między stresem a naszymi włosami oraz utorować drogę do skutecznych terapii pobudzających wzrost włosów.

Naukowcy ustalili, dlaczego stres powoduje utratę włosów. Nowa nadzieja dla łysiejących

 

Naukowcom udało się zidentyfikować hormon stresu, który powoduje osłabienie włosów i hamuje ich wzrost. Co więcej badacze określili także specyficzny typ komórki i cząsteczkę odpowiedzialną za przekazywanie sygnałów o stresie. Odkrycie opisano w czasopiśmie „Nature”.

Stres przyczyną łysienia

Jeśli odkrycia dokonane na myszach zostaną z powodzeniem przeniesione na grunt biologii człowieka, być może złamiemy kod, który łączy przewlekły stres z wypadaniem włosów. Zdaniem naukowców da to możliwość opracowania skuteczniejszych terapii dla osób łysiejących.

- Badania skóry człowieka można przeprowadzić w łatwy sposób – przekonuje biolog Ya-Chieh Hsu z Uniwersytetu Harvarda. - W naszej pracy odkryliśmy, że stres opóźnia aktywację komórek i zasadniczo zmienia to, jak często komórki mieszków włosowych regenerują tkanki – podkreśla.

Mieszki włosowe odpowiadają za wzrost włosów u ssaków. Znajdujące się w nich komórki macierzyste cyklicznie przechodzą okresy wzrostu i odpoczynku. W nowych badaniach udowodniono, że u myszy poddanych działaniu stresu, wzrost włosów był ograniczony ze względu na wydłużenie czasu, w którym komórki macierzyste „odpoczywały”.

Hormon odpowiedzialny za łysienie

Badacze odkryli, że za spowolnienie wzrostu włosów u myszy odpowiada kortykosteron. Okazało się, że podawanie gryzoniom tego hormonu ma taki sam wpływ na komórki macierzyste włosów, jak faktyczne stresowanie zwierząt stosunkowo nieszkodliwymi technikami, takimi jak przechylanie klatki i mruganie światła.

Chirurgiczne usunięcie źródła hormonów odwróciło ten efekt: mieszki włosowe u myszy regenerowały się z bardzo krótką przerwą na odpoczynek. I to nawet, gdy zwierzęta się zestarzały, co jest o tyle niezwykłe, że u ssaków wraz z wiekiem mieszki włosowe ulegają powolnemu osłabieniu.

Odkrycie to sugeruje, że nawet normalne poziomy kortykosteronu u myszy znacząco wpływają na wzrost włosów. Dodatkowy stres może być powodem, dla którego mieszki włosowe i ich komórki macierzyste pozostają dłużej w stanie uśpienia.

Specyficzne białko

Początkowo naukowcy założyli, że hormon stresu wpływa bezpośrednio na komórki macierzyste w mieszkach włosowych. – Zbadaliśmy to, usuwając receptor dla kortykosteronu, ale trop okazał się fałszywy - tłumaczy biolog Sekyu Choi z Uniwersytetu Harvarda. – Odkryliśmy dzięki temu, że hormon stresu w rzeczywistości działa na skupisko komórek skóry pod mieszkiem włosowym, nazywane brodawkami włosowymi - dodaje.

Warstwa ta stanowi część skóry właściwej, składa się z luźniej tkanki łącznej i jest silnie pofalowana, ze względu na znajdujące się w niej wypustki (brodawki). Wspiera komórki macierzyste mieszków włosowych i kontroluje przepływ składników odżywczych.

Kortykosteron wydaje się oddziaływać właśnie na te komórki, a nie komórki macierzyste mieszków włosowych, szczególnie poprzez zahamowanie wydzielania białka o nazwie GAS6 (growth arrest – specific 6). Białko to odpowiada między innymi za prawidłowy podział komórek.

Kolejne testy wykazały, że podawanie GAS6 aktywowało komórki macierzyste do produkcji włosów, niezależnie od poziomu stresu.

Czy u ludzi mechanizm jest podobny?

Kluczowe pytanie brzmi: czy ludzki organizm działa w podobny sposób, jak u myszy? Mamy własny odpowiednik hormonu stresu o nazwie kortyzol. Naukowcy przekonują, że konieczne są dalsze badania, aby poznać jego związek z wypadaniem włosów.

Badacze przyznają także, że istnieją pewne różnice między cyklem wzrostu włosów u myszy i ludzi. Z drugiej strony większość mechanizmów biologicznych odpowiedzialnych za włosy u ssaków jest do siebie bardzo podobna.

Zdaniem naukowców odkrycia są bardzo obiecujące. - W przyszłości szlak GAS6 mógłby zostać wykorzystany do aktywacji komórek macierzystych i pobudzenia wzrostu włosów - mówi Choi. - Interesujące będzie również zbadanie, czy inne zmiany w tkankach są związane z wpływem hormonu stresu na regulację GAS6 – dodaje.

 

Źródło: Uniwersytet Harvarda, fot. faungg's photos/ Flickr/ CC BY-ND 2.0