Dodano: 24 grudzień 2020r.

Jak radzić sobie z problemem wzdęć?

Wzdęcia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, najczęściej opisywana przez pacjentów jako uczucie „połkniętego balona”, pełności i wizualnie wzdętego brzucha. Pamiętajmy, że często jest objawem prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i nie świadczy o żadnej patologii.

Jak radzić sobie z problemem wzdęć?

 

Jakie pokarmy predysponują do wystąpienia wzdęć?

Niekiedy przyczyną wzdęć bywają choroby organiczne takie jak celiakia, czy zespół jelita wrażliwego. Jednak u większości osób źródło leży w błędach dietetycznych, pospiesznym jedzeniu i nie przykładaniu wagi do tego co ląduje na naszym talerzu. 

Pokarmami, które mogą przyczynić się do wystąpienia wzdęć, są:

  • napoje gazowane,
  • produkty wysokoprzetworzone z dużą zawartością tłuszczu, 
  • owoce, ze względu na zawarty w nich cukier – fruktozę, 
  • produkty mleczne z powodu obecnej laktozy (wraz z wiekiem spada nasza umiejętność do trawienia tego cukru),
  • fasolka, brokuły, cebula, kalafior, brukselka.

Jakie są typowe objawy wzdęć?

Przeciętny pacjent ze wzdęciami uskarża się na powiększony obwód brzucha i napiętą, twardą powierzchnię jamy brzusznej. Pojawiają się gazy i odgłosy przelewania w żołądku, a także ból brzucha i nudności. Są to dolegliwości subiektywne, trudne do oszacowania w badaniu fizykalnym.

Kiedy podejrzewać, że problem może leżeć w chorobie organicznej?

Jeżeli objawom towarzyszy niewyjaśniona utrata masy ciała, gdy mamy anemię o nieznanej przyczynie – wtedy warto udać się do gastrologa celem poszerzenia diagnostyki wzdęć. 

Jakie są sposoby na leczenie wzdęć?

Przede wszystkim zmiana sposobu odżywiania się i spożywania posiłków. Powinniśmy robić to uważnie i spokojnie, tak by nie połykać powietrza i dokładnie przeżuwać kęsy. Ważna jest również regularność w porach jedzenia, ponieważ dzięki temu nasz przewód pokarmowy przyzwyczaja się do określonego trybu pracy. Pomiędzy posiłkami nawadniaj organizm ciepłą wodą z cytryną lub dodatkiem imbiru oraz ziołami: rumiankiem, mniszkiem, koprem włoskim czy miętą. 

Na wzdęcia także dobrze się sprawdzi umiarkowana aktywność fizyczna – spacery, czy nordic walking. Wieczorem, oglądając telewizję, wypróbuj masaż okolicy brzucha, stosując delikatne okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara.

Miejmy na uwadze, że takie czynności jak żucie gumy także powodują połykanie powietrza, w efekcie wywołując wzdęcia. Warto prześledzić stosowane przewlekle leki – część z nich (leki antycholinergiczne, opioidy, antagoniści kanałów wapniowych) może powodować wzdęcia.

 

Źródła: 

[1] - https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50663,wzdecia

[2] - Grzymisławski M., Gulbicka P., Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny i postępowanie; Bolin 2013 annotated;

[3] - Małecka-Panas E., Słomka M., Flatulence and eructation;

[4] - Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka; Hunt 2014 annotated (p. 569-571)

[5] - https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/90833,jak-leczyc-wzdecia