Dodano: 21 kwietnia 2023r.

Czterodniowy tydzień pracy dobry dla naszego zdrowia

Ile dokładnie dni w tygodniu powinniśmy pracować? Albo raczej jak długi powinien być nasz weekend? Patrząc nie z punktu widzenia gospodarki, wzrostu PKB, czy innych wskaźników makroekonomicznych, ale pozycji naszego zdrowia? Okazuje się, że czterodniowy tydzień pracy jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia - przekonują naukowcy z Australii.

Biuro

 

Czterodniowy tydzień pracy jest testowany w krajach na całym świecie. Niedawno opublikowano rezultaty eksperymentu, w którym wzięło udział blisko trzy tys. osób. Wynika z niego, że taki model nie przynosi firmom strat i nie wpływa na wydajność przedsiębiorstwa, poprawia jakość życia pracowników i do tego wpływa na ich lepszą kondycję zdrowotną. Teraz naukowcy z University of South Australia potwierdzają wnioski z tamtego badania. Podkreślają, że trzydniowy weekend jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” (DOI: 10.1186/s12966-023-01416-2).

Jak wypoczywamy w trakcie urlopu?

Kwestią tego, ile dni odpoczynku powinniśmy mieć w weekend, postanowili zająć się naukowcy z University of South Australia. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że w ciągu tygodnia powinniśmy raczej pracować 4 dni i dysponować w ten sposób dłuższym, niż dotychczas weekendem. Czym jednak to uzasadniają? Otóż dokonali ewaluacji przyzwyczajeń ludzi i wyszło im, że poszczególne osoby wykazują się większą aktywnością i zdrowszymi przyzwyczajeniami w trakcie urlopu nawet tak krótkiego, jak 3 dni.

Całość przeprowadzonego przez naukowców badania-obserwacji trwała 13 miesięcy i związana była z corocznym badaniem stylu życia i zdrowia osób dorosłych. W trakcie tego badania 308 takich osób przez 24 godziny na dobę nosiło monitorujące ich aktywność fitness trackery. W tym czasie zazwyczaj wszystkie osoby korzystały z urlopu 2 lub 3 razy, przy czym za każdym razem trwał on około 12 dni.

Jaki jednak rodzaj odpoczynku preferowały biorące udział w badaniu osoby? Otóż 35 proc. z nich zażywało ruchu na świeżym powietrzu, imprezy rodzinne lub towarzyskie wybierało 31 proc., po prostu na odpoczynek lub relaks decydowało się 17 proc., natomiast również 17 proc. podejmowało czynności nie związane z wypoczynkiem, takie jak opieka nad innymi osobami lub wykonanie prac remontowych w domu.

Nawet krótki urlop sprawia, że nasze przyzwyczajenia stają się zdrowsze

Urlop wyraźnie wpływał na przyzwyczajenia tych osób. Przede wszystkim o 13 proc. rosła ich aktywność fizyczna każdego dnia, co przekładało się na około 5 dodatkowych minut na dzień. Również o 5 proc., ale tym razem spadał odsetek czasu, jaki osoby te spędzały w sposób „siedzący”. Z drugiej jednak strony ich sen był każdego dnia dłuższy o około 4 proc., czyli w tym przypadku o przynajmniej 21 minut dziennie. Natomiast generalnie wszelkie zmiany w zachowaniach wynikały z braku konieczności dostosowania się do codziennej rutyny.

Co jednak to badanie mówi o wpływie na stan zdrowia oraz jak ma się ono do długości tygodnia pracy? Wspomniany dłuższy sen ma istotny wpływ na nasz nastrój oraz zdolności poznawcze. Zmniejsza zresztą ryzyko występowania różnych schorzeń, jak cukrzyca, depresja czy choroby układu krążenia. Skala zaś korzystnego wpływu rosła wraz z wydłużaniem urlopu.

Zdaniem naukowców takie obserwacje stanowią też dodatkowy argument za tym, by wprowadzać 4-dniowe tygodnie pracy, co jest już testowane przez przedsiębiorstwa na całym świecie. Pracujący w takich firmach pracownicy czują się mniej zestresowani, nie tak wypaleni, a ich kondycja psychiczna się poprawia. I żeby w pewnym stopniu wywołać ten korzystny efekt urlopu wystarczą nawet te krótkie 3 dni. Co więcej, pewne korzystne nowe przyzwyczajenia, jak chociażby wspomniany dłuższy sen, utrzymują się przez kolejne 2 tygodnie po powrocie nawet z krótkiego urlopu.

 

Źródło: University of South Australia