Dodano: 12 marca 2024r.

Otyłość powiązana z gorszym zdrowiem psychicznym, zwłaszcza u kobiet

W nowych badaniach naukowcy z Irlandii ustalili, że otyłość jest w istotny sposób powiązana z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja. Związek ten jest silniejszy w przypadku kobiet, w porównaniu z mężczyznami.

Otyłość powiązana z gorszym zdrowiem psychicznym, zwłaszcza u kobiet

 

Osoby z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) mogą cierpieć na depresję i inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Sugerowały to już wcześniejsze badania. W nowych analizach naukowcy z University College Cork, po uwzględnieniu cech demograficznych, czynników związanych ze stylem życia i ewentualnym występowaniem innych stanów chorobowych potwierdzili związek między otyłością a większą liczbą objawów depresyjnych. Ustalili też, że zależność ta jest bardziej wyraźna u kobiet niż u mężczyzn.

Rezultaty oraz opis badań ukazał się na łamach pisma „PLOS ONE” (DOI: 10.1371/journal.pone.0299029).

Otyłość wpływa na zdrowie psychiczne

Na potrzeby badania uczeni z Cork przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 1800 dorosłych ochotników w wieku od 46 do 73 lat, wybranych losowo z dużych placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Ochotnikom pobrano krew w celu zbadania jej pod kątem zawartości hemoglobiny glikowanej i poziomu glukozy.

Każdemu z uczestników zmierzono także masę ciała, wzrost i obwód talii, co posłużyło do obliczenia BMI. Każdy wolontariusz wypełnił także ankiety dotyczące m.in. jego stylu życia i ogólnego stanu zdrowia.

Analizując zebrane dane naukowcy odkryli związek między wysokim wskaźnikiem masy ciała i objawami depresji i złego samopoczucia. Zauważyli też, że taka zależność częściej dotykała kobiet biorących udział w badaniu niż mężczyzn. Ustalenia te był spójne z wynikami innych, podobnych badań.

Czynniki społeczne i fizyczne

Jak sugerują naukowcy, gorszy stan zdrowia psychicznego dorosłych otyłych jest prawdopodobnie powiązany z czynnikami społecznymi i fizycznymi. Uczeni podkreślili, że w przypadku osób cierpiących na otyłość istnieje społeczne napiętnowanie, uprzedzenia, a czasem nawet dyskryminacja. Występuje to jako przykry dodatek do powiązanych z otyłością problemów zdrowotnych - od bólów stawów i pleców, przez choroby układu krążenia po fibromialgię.

Problemy te oraz frustracja często wywołana niepowodzeniami w próbach zrzucenia nadmiaru kilogramów prawdopodobnie przyczynia się do złego stanu zdrowia psychicznego. Uczeni sugerują, że interwencje dotyczące zaburzeń zdrowia psychicznego podejmowane przez pracowników służby zdrowia powinny obejmować pomoc w kontrolowaniu masy ciała.

- Nasze badania sugerują, że związek między otyłością a objawami depresyjnymi jest niezależny od innych czynników, takich jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niski poziom aktywności fizycznej i choroby przewlekłe. Jednak potrzebne są dalsze badania w celu zidentyfikowania mechanizmów łączących nadwagę i otyłość z depresją – powiedział dr Seán Millar, jeden z autorów publikacji.

Badania te mają pewne ograniczenia. Przede wszystkim zostały przeprowadzone na osobach pochodzenia europejskiego. Do tego było to badania przekrojowe, co ogranicza możliwość wyciągnięcia jakichkolwiek powiązań przyczynowo-skutkowych.

 

Źródło: University College Cork, Science X Network, fot. chormail153750, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons