Dodano: 26 kwietnia 2024r.

Dewar YDS, czyli naczynie do zadań specjalnych. Co musisz o nim wiedzieć?

Nie jest łatwo znaleźć właściwe naczynie na ciekły azot - na rynku królują generyczne produkty, a Ty potrzebujesz czegoś nietypowego? Być może rozwiązaniem jest dewar YDS do specjalnych zastosowań? Naczynie jest wyposażone w wyjątkowo szeroki otwór wlotowy, zapewniający maksymalny komfort użytkowania. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

Dewar YDS, czyli naczynie do zadań specjalnych. Co musisz o nim wiedzieć?

 

Jak wygląda naczynie do przechowywania ciekłego azotu?

Ciekły azot nie występuje w przyrodzie naturalnie, w związku z tym nie tylko mnóstwo czasu minęło zanim po raz pierwszy został uzyskany w laboratorium (stało się to dopiero w 1883 na UJ). Do czasu stworzenia pierwszego naczynia zdolnego go przechowywać w tym stanie na dłużej musiało minąć kolejne dziewięć lat. Nie jest bowiem oczywistym jak skłonić do zaprzestania parowania substancję, która wrze – a zatem ulatnia się – już w temperaturze minus 196 st. Celsjusza. Zaproponowany przez Jamesa Dewara pomysł, z pewnymi technologicznymi zmianami, zachował się jednak do dziś. Wykorzystujemy pojemnik o dwóch ściankach rozdzielonych pustą przestrzenią (panuje tam technologiczna próżnia). Niemal zupełny brak gazu tamże w znacznym stopniu ogranicza wymianę ciepła z otoczeniem, czyli efektywnie – ogrzewanie przez nie azotu. Ponadto, częstym zabiegiem jest pokrycie wewnętrznych ścianek warstwą odbijającą światło – dzięki temu ogranicza się również wymianę energii przez promieniowanie.

Czym różni się specjalny dewar YDS od typowych zbiorników?

Nie trzeba zatem przesadnie dowodzić dlaczego nie można użyć do magazynowania ciekłego azotu np. zamkniętego słoika – prędko ogrzeje się, rozpręży i może go rozsadzić. Co z termosem kuchennym? To kusząca propozycja, ponieważ termos wywodzi się właśnie od naczyń na ciekłe gazy – dewarów. Niestety jednak, nawet wysokiej klasy termos nie jest przewidziany do pracy z ciekłym azotem – nie ma wystarczająco dobrych parametrów i bardzo szybko stracisz cały zapas. Zatem dedykowany dewar? Owszem, ale również i taki niekoniecznie spełni Twoje oczekiwania. Typowe pojemniki na ciekły azot bowiem charakteryzują się wąskim otworem wlotowym – to nie jest dziwne, jako że w ten sposób dodatkowo zwiększana jest ich szczelność. Jeśli jednak potrzebujesz naczynia, które mógłbyś wykorzystać jako wanienkę kriogeniczną, wypróbuj specjalny dewar YDS, proponowany w ofercie https://www.cryogenshop.pl/specjalne. Wyposażony został w bardzo szeroki otwór (nawet 20 cm średnicy!), oczywiście zabezpieczony korkiem, a także pozbawiony jest wewnętrznego wyposażenia, by zapewnić maksymalną dostępną objętość użyteczną.

Gdzie możesz wykorzystać specjalny dewar YDS?

Przyda się on wszędzie tam, gdzie potrzebujesz doraźnie chłodzić stosunkowo duże elementy. Z jednej strony zatem np. w mechanice – do schładzania tulejek albo sworzni, z drugiej natomiast w laboratoriach lub kuchniach molekularnych – jeśli potrzebujesz wygodnego, dużego otworu, by zaoszczędzić czas. Wybierz dewar YDS odpowiedniego rozmiaru zależnie od swoich potrzeb – jest to kwestia zarówno objętości (5 l lub 13 l), jak i czasu, przez jaki będziesz mógł przechować ciekły azot nim w końcu odparuje (5 dni lub 43 dni odpowiednio).


Źródło: artykuł partnera, fot. FreePik