W niedawno odkrytej grupie grobowców w pobliżu piramidy w Sakkarze, na dnie 15-metrowego szybu w pokrytym złotem wapiennym sarkofagu znaleziono liczącą 4300 lat mumię. To najbardziej kompletna i prawdopodobnie najstarsza mumia, jaką dotychczas odkryto w Egipcie.
Ostatni okres jest wyjątkowo owocny jeżeli chodzi o odkrycia związane ze starożytnym Egiptem. Niedawno znaleziony został niezwykle istotny papirus, o którym również możecie przeczytać na naszej stronie (W Sakkarze odnaleziono 16-metrowy papirus zawierający Księgę Umarłych), a ostatnio dołączyła do niego mumia. Jest ona wyjątkowa zarówno ze względu na swój wiek, jak i stan zachowania.
Odkrycie mumii miało miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak dokonano „cyfrowego rozpakowania” przy pomocy tomografu komputerowego mumii „złotego chłopca” sprzed 2300 lat (Sekrety mumii „złotego chłopca”. Tomografia ujawniła 49 ukrytych amuletów). Przy okazji prowadzonych ostatnio prac archeologicznych, które doprowadziły do odkrycia prawdopodobnie najstarszej, egipskiej mumii natrafiono na wiele innych interesujących znalezisk. Znaleziono chociażby grobowce urzędnika Meriego, oraz Khnum-djed-efa, który był kapłanem w świątyni grobowej Unisa. Z kolei na terenie kompleksu Pepiego I odnaleziono grób kolejnego kapłana, który mógł nosić imię Messi. W tym grobowcu znajdowało się również 9 pięknych posążków.
Natrafiono również na kilka kamiennych statuetek przedstawiających osobę o imieniu Fetek, jak i sarkofag, w którym znajdowała się jego mumia. Dodatkowo znaleziono tam również stół ofiarny. Prócz nich odnaleziono również liczne posążki egipskich bogów, amulety, a nawet narzędzia codziennego użytku. Spora grupa drewnianych posążków znajdowała się w innym szybie, o głębokości 10 metrów. Jak zatem trafnie skomentował to jeden z archeologów całość tego znaleziska łączy egipskich królów z ludźmi, którzy żyli dookoła nich.
Odkryta mumia należała ona do człowieka imieniem Hekashepes, który żył około 4300 lat temu. Archeologowie mówią o niej jako o najstarszej i najbardziej kompletnej mumii, jaką do tej pory odnaleziono. Natrafiono na nią w Sakkarze na południe od Kairu w zamkniętym starożytnym sarkofagu, który pochodzi z okresu piątej i szóstej dynastii. Moment jego wybudowania szacuje się na okres od 2500 do 2100 roku p.n.e.
Mumię znaleziono na dnie głębokiego na 15 metrów szybu znajdującego się w pobliżu schodkowej piramidy na terenie nekropolii w Sakkarze, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowisko to znajduje się na terenie pierwszej stolicy starożytnego Egiptu, czyli Memfis. Ale odnaleziona mumia jest istotna nie tylko ze względu na swój szacowany wiek. Jak bowiem poinformował o tym słynny Zahi Hawass, były Minister Starożytności, mumia ta była pokryta warstwami złota. Można zatem powiedzieć, że jej ujrzenie zapewne zaparło archeologom dech w piersiach.
Źródło: Science Alert, IFLScience, fot. Panegyrics of Granovetter, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons