Dodano: 24 stycznia 2023r.

Sekrety mumii „złotego chłopca”. Tomografia ujawniła 49 ukrytych amuletów

Naukowcy z Egiptu wykorzystali tomografię komputerową, aby zajrzeć do środka nienaruszonej, nigdy nieotwieranej mumii nastolatka, który żył 2300 lat temu w bogatej rodzinie. Dzięki badaniom mumii, potocznie nazywanej „złotym chłopcem”, eksperci uzyskali lepszy wgląd w wierzenia starożytnych Egipcjan dotyczące życia po śmierci. Zmarły przed wiekami nastolatek został pochowany z 49 amuletami, miał na sobie sandały i był ozdobiony rytualnymi girlandami z paproci.

Sekrety mumii „złotego chłopca”. Tomografia ujawniła 49 ukrytych amuletów

 

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że po śmierci dusza może trafić do świata podobnego do tego na Ziemi. Ale aby tam się znaleźć zmarły musiał najpierw odbyć niebezpieczną podróż przez świat podziemny, a następnie przejść przez indywidualny sąd ostateczny. Z tego powodu krewni i balsamiści robili wszystko, aby pomóc ich ukochanym w dotarciu do celu.

W nowych badaniach naukowcy z Uniwersytetu w Kairze przy użyciu tomografii komputerowej cyfrowo „rozpakowali” mumię nastolatka, która od 1916 r. leżała nietknięta w podziemiach Muzeum Egipskiego w Kairze. Mumia „złotego chłopca” pochodzi z około 300 r. p.n.e. z okresu ptolemejskiego. Skany komputerowe ujawniły 49 cennych amuletów zdobiących ciało nastolatka.

Nowe badania dają wyjątkowy wgląd w procedury mumifikacji. Rzucają też więcej światła na wierzenia w znaczenie ozdób nagrobnych w okresie ptolemejskim. Wyniki analiz zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Medicine” (DOI: 10.3389/fmed.2022.1028377).

49 amuletów

– Badane przez nas zmumifikowane ciało było ozdobione 49 pięknie wykonanymi amuletami. Znajdowały się one pomiędzy fałdami zawinięć i wewnątrz ciała mumii – wyjaśnia główna autorka badania dr Sahar Saleem, profesor na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Kairskiego w Egipcie.

– Wśród amuletów znajdowały się oko Horusa, skarabeusz, amulet horyzontu, łożysko, węzeł Izydy i inne. Wiele z nich było wykonanych ze złota, a niektóre z kamieni półszlachetnych, wypalanej gliny lub fajansu. Amulety miały chronić ciało i zapewnić mu witalność w życiu pozagrobowym – tłumaczy Saleem.

Mumia „złotego chłopca” została znaleziona w 1916 roku w nekropolii używanej między 332 a 30 rokiem p.n.e. w Nag el-Hassay w południowym Egipcie. Przechowywano ją w piwnicach Muzeum Egipskiego w Kairze i aż do teraz nie poddawano badaniom.

Dwie trumny

Mumia była ułożona wewnątrz dwóch trumien, zewnętrzna posiadała inskrypcję w języku greckim. Zmarły miał na sobie złoconą maskę na głowę, specjalne okrycie tułowia (kartonaż) oraz parę sandałów. Wnętrzności oraz mózg „złotego chłopca” zostały usunięte. Pozostawiono jedynie serce.

- Sandały miały prawdopodobnie umożliwić chłopcu wyjście z trumny. Zgodnie z rytualną Księgą Umarłych, zmarły powinien nosić białe sandały, co symbolizowało pobożność i czystość – mówi Saleem.

Tomografia komputerowa wykazała, że zmumifikowany chłopiec miał 128 cm wzrostu, nie był obrzezany i zmarł prawdopodobnie śmiercią naturalną. Na podstawie stopnia zrostu kości i braku zębów mądrości autorzy badania szacują, że zmarły miał 14-15 lat.

Na mumii odnaleziono ślady girland wykonanych z paproci. - Starożytni Egipcjanie byli zafascynowani roślinami i kwiatami. Wierzyli, że są one święte i mogą pomóc w zaświatach. Bukiety roślin i kwiatów umieszczano obok zmarłego w czasie pochówku. Zmarłemu ofiarowywano też rośliny podczas każdej wizyty na cmentarzu w czasie świąt - mówi Saleem.

Symboliczne amulety

Umieszczone przy mumii amulety pokazują mnogość egipskich wierzeń. Na przykład złoty liść umieszczony wewnątrz ust miał zapewnić zmarłemu możliwość mówienia w życiu pozagrobowym, węzeł Izydy miał chronić ciało, a podwójne pióropusze sokoła i strusia reprezentowały dwoistość życia duchowego i materialnego. W jamie piersiowej chłopca znaleziono złotego skarabeusza.

- Skarabeusz jest wspomniany w egipskiej Księdze Umarłych. Miał znaczenie w życiu pozagrobowym. Podczas sądu ostatecznego uciszał serce, aby nie świadczyło przeciwko zmarłemu. Umieszczano go wewnątrz ciała podczas mumifikacji. Miał zastąpić serce, gdyby ciało zostało go kiedykolwiek pozbawione - wyjaśnia Saleem.

Dzięki wykonanym badaniom kierownictwo Muzeum Egipskiego zdecydowało się przenieść mumię do głównej sali wystawowej. W nowym miejscu zwiedzający mogą podziwiać „złotego chłopca” oraz zdjęcia wykonane za pomocą tomografu.

 

Źródło: Frontiers, fot. SN Saleem, SA Seddik, M el-Halwagy