Dodano: 09 kwietnia 2024r.

Liczby pierwsze da się przewidzieć?

Zespół naukowców z Chin oraz z USA twierdzi, że liczby pierwsze można przewidzieć. Uczeni opracowali nawet system do przewidywania takich liczb, który nazwali „Układem okresowym liczb pierwszych”.

Liczby pierwsze da się przewidzieć?

 

Liczby pierwsze są wyjątkowe. Dzielą się jedynie przez 1 oraz przez samą siebie. Dzielone przez jakąkolwiek inną liczbę dają wynik ułamkowy. Do liczb pierwszych zaliczamy m.in.: 2, 3, 5, 7, 11, 13 czy 17.

Liczby pierwsze już od starożytności fascynowały matematyków. Na przestrzeni wieków naukowcy poszukiwali coraz to nowych, większych liczb pierwszych. Jednym z najwybitniejszych badaczy tych  liczb był francuski mnich z przełomu XVI i XVII wieku Marine Mersenne. To na jego cześć wielkie liczby pierwsze klasyfikowane są jako liczby Mersenne’a. Największą znaną liczbą pierwszą jest 51. liczba pierwsza Mersenne’a i liczy sobie 24 862 048 cyfr w zapisie dziesiętnym.

Rewolucyjne osiągnięcie?

Nie da się przewidzieć, gdzie w sekwencji liczb pojawi się kolejna liczba pierwsza. Matematycy na ogół zgadzali się, że liczby pierwsze wydają się po prostu pojawiać losowo. Przynajmniej tak było do niedawna, bo naukowcy z City University of Hong Kong (CityUHK) oraz North Carolina State University twierdzą, wbrew temu, co powie niemal każdy matematyk na Ziemi, że liczby pierwsze można przewidzieć.

- To naprawdę rewolucyjne osiągnięcie w teorii liczb pierwszych - mówi Way Kuo z CityUHK. - Nasz zespół opracował sposób dokładnego i szybkiego przewidywania, kiedy pojawią się liczby pierwsze – dodaje.

Układ okresowy liczb pierwszych

Wynikiem badań zespołu jest układ okresowy liczb pierwszych (PTP – Periodic Table of Primes) wskazujący położenie tychże liczb. „PTP zapewnia platformę, dzięki której badanie liczb pierwszych staje się jaśniejsze i łatwiejsze” – twierdzą autorzy w swojej publikacji. „Odkrycia te dostarczają odpowiedzi na pytania interesujące społeczność akademicką, takie jak znalezienie kolejnej liczby pierwszej, rozkładu liczby całkowitej na czynniki czy przewidywania całkowitej liczby liczb pierwszych i bliźniaczych liczb pierwszych" - wyjaśniają uczeni.

Jeśli twierdzenia zespołu zostaną potwierdzone, to będzie to duży przełom. We współczesnym świecie liczby pierwsze stanowią podstawę wielu aspektów ludzkiej działalności. Jednym z najpowszechniejszych zastosowań liczb pierwszych są systemy szyfrowania danych. Stanowią one podstawę obecnej kryptografii i mają duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przesyłania danych. W przypadku większości zastosowań nieprzewidywalność liczb pierwszych jest nieodłączną częścią ich użyteczności.

Rezultaty i opis badań chińskich i amerykańskich matematyków ukazał się w bazie pre-printów „SSRN Electronic Journal”. Prace te nie zostały jeszcze poddane recenzji.

 

Źródło: City University of Hong Kong, fot. Ssindhwani, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons