Dodano: 20 kwietnia 2022r.

Zęby mądrości - kiedy trzeba je usunąć?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe, które pojawiają się w dość późnym wieku i wyrzynają jako ostatnie. Ich obecność może okazać się dla nas sporym dyskomfortem, szczególnie gdy powodują dolegliwości bólowe, rosną krzywo, towarzyszy im stan zapalny lub w jakikolwiek inny sposób nam doskwierają. Czasami więc dobrym rozwiązaniem może okazać się chirurgiczne usunięcie ósemek. Kiedy więc najlepiej zdecydować się na usunięcie zęba mądrości? Czy zabieg ten jest bolesny? Ile trwa rekonwalescencja? Sprawdź koniecznie!

Zęby mądrości - kiedy trzeba je usunąć?

 

Czym są zęby mądrości?

Zębami mądrości nazywamy trzecie zęby trzonowe. Człowiek ma cztery zęby mądrości, które umiejscowione są zarówno w łukach zębodołowych żuchwy, jak i w szczęce. Zazwyczaj wyrastają one pomiędzy 17 a 25 rokiem życia.

Ósemki pojawiają się jako ostatnie, dlatego bardzo często w jamie ustnej nie ma już dla nich zbyt wiele miejsca, a to prowadzić może do różnego rodzaju powikłań. Zarówno zepsute, krzywo rosnące, jak i zatrzymane zęby mądrości mogą powodować wiele problemów, w tym obrzęk i duży ból.

Usuwanie ósemek odbywa się najczęściej jeszcze wówczas, gdy zęby te mają mniej wykształconych korzeni. Taki zabieg wiąże się wtedy z mniejszą możliwością powikłań.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto w ogóle usuwać ósemki? Zdrowe, zadbane i prawidłowo rosnące zęby mądrości nie powodują dyskomfortu i nie muszą być wcale usuwane. O usunięciu zęba mądrości powinien zdecydować lekarz. Bardzo ważne jest więc regularne kontrolowanie uzębienia u stomatologa oraz - jeżeli dentysta zaleci - wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Ząb mądrości - ciekawostka

Pomimo tego, że zazwyczaj zęby mądrości pojawiają się przed 25 rokiem życia, zdarza się też, że wyrastają znacznie później, nawet w okolicach czterdziestki. Co ciekawe, u niektórych osób nie pojawiają się jednak w ogóle. Dlaczego? Ósemki to pozostałości po naszych przodkach, a przyczyn ich braku upatruje się m.in. w zmianie sposobu odżywiania i zmianach ewolucyjnych.

uśmiechnięte dziecko z ojcem

Zadaniem zębów mądrości jest przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmów. Nasi przodkowie mieli znacznie większe szczęki, dlatego ósemki były bardzo przydatne w codziennym życiu. Z kolei obecnie ludzkie szczęki są mniejsze, co sprawia, że dla zębów mądrości często brakuje już miejsca.

Usuwanie zębów mądrości

Zęby mądrości usuwane są zazwyczaj tylko w kilku przypadkach, m.in. jeżeli są nieprawidłowo umiejscowione, pojawiła się torbiel zawiązkowa lub ich stan uniemożliwia leczenie. Wskazaniem do usunięcia są także względy ortodontyczne, np. sytuacja, gdy ósemki powodują nacisk na pozostałe zęby.

Ósemki są ostatnimi zębami, dlatego dostęp do nich bywa nieco bardziej utrudniony. W tych okolicach często zalega również pokarm, a szczoteczka nie zawsze do nich sięga, dlatego są one znacznie bardziej podatne na próchnicę i wymagają od nas niezwykle dokładnej i uważnej higieny.

Leczenie kanałowe ósemki wykonywane jest w sytuacji, gdy naszym priorytetem jest utrzymanie zęba (np. wówczas, gdy brakuje zębów sąsiednich - siódemki lub szóstki), albo ósemka ma pełnić funkcję filaru mostu protetycznego. Czasami jednak leczenie kanałowe tych zębów bywa bardzo trudne. Ze względu na położenie, dostęp do nich jest utrudniony, a ponadto cechują się odmienną i bardzo specyficzną budową kanałów, które bywają wąskie i zakrzywione. Bardzo często zabieg ten wymaga użycia mikroskopu endodontycznego, a terapia bywa długotrwała, kosztowna i niewygodna ze względu na niekomfortową dla pacjenta pozycję podczas zabiegu.

Jeżeli wyrastające ósemki sprawiają nam duży ból, towarzyszy im obrzęk, szczękościsk lub przewlekłe stany zapalne, warto skonsultować się z doświadczonym dentystą, który specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej. To wraz ze specjalistą pacjent powinien podjąć decyzję co do dalszej przyszłości ósemek. Dobrym wyborem będzie np. Dent Kraków. To centrum stomatologii, w którym pracują doświadczeni lekarze, oferujący profesjonalne usługi dentystyczne.

Jak wygląda zabieg? Czy to boli?

Usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem przeprowadzanym przez chirurga szczękowego. Można go wykonać, gdy ósemka jest już wyrżnięta całkowicie, częściowo lub w przypadku jej zatrzymania. Zakres zabiegu uzależniony jest od położenia zęba. Ekstrakcję przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (rzadziej ogólnym) i trwa ona od kilku minut do godziny. Szwy ściągane są zazwyczaj po 7 lub 10 dniach.

konsultacja stomatologiczna

Znieczulenie stosowane podczas zabiegu pozwala nam praktycznie zapomnieć o bólu. Dyskomfort pojawia się jednak w okresie rekonwalescencji, może towarzyszyć nam wówczas nie tylko ból, ale i opuchlizna. W celu uśmierzenia dolegliwości warto stosować zimne okłady oraz leki przeciwbólowe, które zalecił nam specjalista.

O czym musisz pamiętać po usunięciu ósemek?

Osoby, którym zostały usunięte zęby mądrości, nie powinny jeść przez co najmniej dwie godziny po zabiegu. Należy również wystrzegać się gorących napojów. Przez tydzień po zabiegu jedzmy tylko płynne lub miękkie, chłodne posiłki.

Całkowicie zabronione jest palenie papierosów. Powoduje ono powstanie tzw. suchego zębodołu, a rany goją się znacznie wolniej. W okresie rekonwalescencji i podczas przyjmowania leków nie wolno również spożywać alkoholu.

Ograniczmy do minimum wysiłek fizyczny i starajmy się dużo odpoczywać. Nie korzystajmy w tym czasie z sauny ani solarium, nie stosujmy również ciepłych kompresów.

W wyniku usunięcia zębów, w naszej jamie ustnej pojawiła się rana, dlatego niezwykle istotne jest uważne dbanie o higienę jamy ustnej. Regularne pozbywanie się resztek pokarmu to podstawa. Kilka pierwszych dni starajmy się jednak szczotkować zęby w taki sposób, by nie naruszyć bolącego miejsca. Po upływie minimum doby można zacząć stosować również delikatne płyny do płukania jamy ustnej rekomendowane przez dentystę.

Dokładne zalecenia co do postępowania uzyskamy od lekarza przeprowadzającego zabieg. Pamiętajmy też, że w razie jakichkolwiek, niepokojących objawów, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do niego po poradę.

 

Źródło: artykuł partnera