Dodano: 07 czerwiec 2017r.

Test krwi, który wykryje nowotwór na lata przed pojawieniem się objawów

Amerykańscy badacze ogłosili, że udało im się opracować uniwersalny test krwi, który może wykryć nowotwory nawet na 10 lat zanim zaczną dawać pierwsze objawy.

Kropla krwi

 

W leczeniu nowotworów jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie terapii jest szybkość wykrycia zmian chorobowych. Nowy typ nieinwazyjnego testu przyniósł obiecujące wyniki we wczesnym stadium badań. To zbliża nas do opracowania metody, która pozwoli na uzyskanie dokładnych wyników badań przy pomocy prostego testu krwi, który można wykonać podczas rutynowej wizyty u lekarza.

Badacze z firmy Grail podzielili się swoimi osiągnięciami na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology - ASCO) - największej na świecie konferencji onkologicznej, która odbyła się w Chicago. Zdradzili, że z powodzeniem przetestowali nową metodę detekcji nowotworów u ponad 120 osób chorych na raka płuc, piersi i prostaty.

Firma Grail została założona w 2016 roku i uzyskała potężne wsparcie finansowe od takich znakomitości świata biznesu jak Jeff Bezos czy Bill Gates. W marcu szefowie firmy poinformowali, że uzyskali łącznie ponad 900 milionów dolarów wsparcia.

Obecnie najlepszą metodą, by potwierdzić nowotwór, jest biopsja. Ale przeprowadzanie biopsji jest bolesne, inwazyjne, ryzykowne a w wielu przypadkach niemożliwe. Poza tym, zabieg ten jest przeprowadzany, gdy już jest podejrzenie nowotworu.

Nowa metoda polega na poszukiwaniu we krwi kawałków DNA pochodzących od nowotworów. Już wcześniej odkryto, że komórki nowotworowe uwalniają małe fragmenty swojego DNA do krwiobiegu. To tzw. krążące DNA nowotworowe (ctDNA - cell-free circulating tumor DNA).

- Nasze badania wskazują, że wykrycie krążącego DNA nowotworowego w krwiobiegu jest możliwe i może dostarczyć nam nieocenioną wiedzę do podejmowania właściwych decyzji klinicznych bez konieczności pobierania próbek – powiedział Pedram Razavi z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, który kierował badaniami w Grail.

Firma planuje teraz sprawdzić swój test na tysiącach ochotników zdrowych i chorych, by zidentyfikować różne cechy krążącego we krwi DNA nowotworów.

 

Źródło: Reuters, fot. CC 2.0/Andrew Magill/Flickr