Dodano: 08 maj 2020r.

Test ciążowy - Jak działa? Jakie są rodzaje?

Testy ciążowe są w chwili obecnej najprostszym sposobem na potwierdzenie ciąży. Ich największymi zaletami jest nie tylko niewielka cena i łatwość w użyciu, ale również to, że bardzo szybko dają dość wiarygodne wyniki. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak działa test ciążowy i jakie są jego rodzaje.

test ciążowy

 

Jak działają testy ciążowe?

Mechanizm działania większości testów ciążowych jest bardzo podobny i w dużym skrócie mówiąc polega on po prostu na wykrywaniu w moczu obecności hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Mowa tutaj oczywiście o specjalnym hormonie, który pojawia się zawsze w organizmie kobiety nawet kilka dni po zapłodnieniu. Zasada działania testów ciążowych opiera się na specjalnej reakcji hormonu hCG z monoklonalnymi przeciwciałami antv-hCG, które naniesione są na testach. Pamiętać należy o tym, że testy ciążowe są bardzo czułe, dlatego też należy dokładnie postępować z instrukcją dołączoną do opakowania.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej kilka różnych rodzajów testów ciążowych, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem użycia. Wyróżnić można między innymi testy ciążowe płytkowe, które wyróżniają się dwoma charakterystycznymi okienkami. Okienko kontrolne służy skontrolowaniu prawidłowego działania testu, a okienko testowe jak łatwo się domyślić ukazuje wyniki testu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również testy ciążowe strumieniowe, które do złudzenia przypominają zwykły flamaster. Aby wykonać test ciążowy należy najpierw zdjąć plastikową nasadkę, dzięki czemu uzyska się dostęp do paska absorpcji moczu. Warto wspomnieć także o klastycznych testach paskowych, które zanurza się w próbce z moczem oraz o testach cyfrowych, które umożliwiają odczytanie wyników za pomocą elektronicznego wyświetlacza.

Co warto wiedzieć o testach ciążowych?

Wiarygodność testów ciążowych wynosi od 95 do 99 proc. W 100 proc. ciąże może potwierdzić jedynie ginekolog po wykonaniu odpowiednim badań ginekologicznych albo USG. Test ciążowy może wskazywać fałszywie dodatni wynik, gdy przyjmuje się leki zawierające w swoim składzie hCG. Kobiety, które przyjmowały zastrzyki z hCG powinny odczekać przynajmniej 2 tygodnie, aż hormony zostaną w całości wydalone z organizmu. Dopiero wówczas będzie można przeprowadzić test ciążowy. Warto wspomnieć także i o tym, że hCG może utrzymywać się w moczu nawet kilka tygodniu po porodzie. Wynik może zostać zafałszowany także wtedy, gdy do badania użyty zostanie rozcieńczony mocz. Najbardziej wiarygodny wynik otrzymuje się po wykonaniu testu z samego rana, kiedy to mocz jest najbardziej skondensowany. Wszystkie testy ciążowe są jednorazowe, dlatego też nie można ich wykorzystać do przeprowadzenia kolejnego testu. Ważne jest także to, aby wykorzystać test ciążowy w jego terminie ważności. W niektórych sytuacjach może zdarzyć się tak, że wynik testu będzie dodatki, a po kilku dniach kolejny test będzie wskazywał wynik ujemny. Z medycznego punktu widzenia oznacza to, że co prawda doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie został zagnieżdżony w macicy.

 

Źródło: Test Ciążowy - Medyk.Online