Dodano: 16 lutego 2022r.

Przygotowanie kobiety do zabiegu in vitro

Samo podjęcie decyzji o tym, że dana para zamierza skorzystać z zabiegu in vitro – jest już na pewno bardzo trudne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w sposób naturalny najpewniej nigdy nie uda nam się począć dziecka i decydujemy się poprosić o pomoc – a nie każdemu przychodzi to przecież łatwo. Tym bardziej, że w takiej sytuacji jedno z partnerów może obwiniać się za to, iż to z jego winy wspomniane próby kończą się niepowodzeniem.

Przygotowanie kobiety do zabiegu in vitro

 

In vitro musimy jednak potraktować po prostu jako ogromną szansę - bo tak właśnie jest. To rozwój technologii zapewnił parom walczącym z niepłodnością możliwość posiadania biologicznego potomstwa. Gdyby nie lata pracy naukowców nad znalezieniem rozwiązania - nigdy nie byłoby to możliwe, a w konsekwencji mielibyśmy do czynienia z rozpadem wielu związków. To właśnie dlatego warto więc wykorzystać in vitro najlepiej, jak tylko możemy - a to obejmuje m.in. odpowiednie przygotowanie się kobiety do takiego zabiegu.

O czym musi ona pamiętać?

Na pewno kobieta nie może w żaden sposób narażać swojego zdrowia. Mowa tutaj nie tylko o sytuacjach ekstremalnych – chodzi też o nieprawidłowe odżywianie się, używki, zbyt intensywne ćwiczenia. Musimy traktować swój organizm tak, jakbyśmy już teraz były w ciąży - podobnie postępują przecież te kobiety, które dopiero starają się naturalnie zajść w ciążę. Jeżeli nie jesteś pewna, co masz robić - po prostu słuchaj tego, co doradzi Ci lekarz i stosuj się do jego porad.

Zalecone może nam zostać np. stosowanie konkretnych witamin – nie możemy tutaj samodzielnie niczego pomijać lub modyfikować dawek. Pamiętajmy o tym, że w ten sposób lekarze chcą zwiększyć nasze szanse - pozwólmy im to zrobić.

Psychiczne przygotowanie się na in vitro

Coraz częściej lekarze mówią też o tym, że do zabiegu in vitro musimy przygotować się także pod względem psychicznym – okazuje się, że może być to tak samo ważne, jak fizyczne przygotowanie organizmu. In vitro może mieć różny skutek – ale my musimy nastawić się na to, że nam się uda. Warto mieć wsparcie wśród najbliższych i poczucie bezpieczeństwa - na pewno nie jest to taki okres czasu, w którym możemy martwić się o to, że być może nie jesteśmy finansowo przygotowani na posiadanie dziecka.

Niewątpliwie warto wierzyć w powodzenie zabiegu - jednocześnie też zdając sobie sprawę z tego, że nawet jeżeli tym razem nam się nie uda to in vitro możemy powtórzyć. W ten sposób być może uda nam się trochę obniżyć odczuwaną presję, którą same na siebie narzucamy. Zabieg warto wykonać u specjalistów, a takim miejscem jest klinika leczenia niepłodności Zięba Clinic.

 

Źródło i to.: artykuł partnera