Dodano: 03 czerwca 2022r.

Półmetek ciąży – czego się spodziewać?

Półmetek ciąży to dla wielu kobiet najlepszy czas w oczekiwaniu na dziecko. Maluszek jest wielkości małego melona. Przyszła mama ma już zaokrąglony brzuszek i może się nim chwalić, a nie ma jeszcze zadyszki przy wchodzeniu po schodach i problemów z ułożeniem się do snu. Na to przyjdzie jeszcze czas. Teraz sprawdź, czego można się spodziewać w 20. tygodniu ciąży!

Półmetek ciąży – czego się spodziewać?

 

Spis treści:

  1. Kiedy wypada połowa ciąży?
  2. 20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  3. Objawy ciąży w 20. tygodniu
  4. Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży
  5. Kondycja mamy na półmetku ciąży

Kiedy wypada połowa ciąży?

Ciąża w przybliżeniu trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, czyli 9 miesięcy. Oznacza to, że półmetek ciąży przypada na 140. dzień, 20. tydzień i 5. miesiąc. W tym czasie samopoczucie przyszłej mamy jest jeszcze względnie dobre, więc można pomyśleć o urządzeniu baby shower i przygotowaniu pokoju dla maluszka. W III trymestrze może nie starczyć sił na tego typu aktywności, bo im bliżej do porodu, tym mniej energii i więcej stresu.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

20. tydzień ciąży to 5. miesiąc, jednak tego typu przeliczenia są niepotrzebne. Obecnie wiek ciąży liczy się w tygodniach, co jest bardziej miarodajne i praktyczne. Terminy wielu badań ciążowych ustala się w konkretnych tygodniach ciąży ze względu na szybko postępujący rozwój płodu. Jego poszczególne parametry, jak np. długość ciemieniowo-siedzeniowa, pomagają oszacować ryzyko wystąpienia różnych chorób. Poza tym dziecko w 24. tygodniu ciąży jest znacznie bardziej rozwinięte niż w 20. Ma też większe szanse na przeżycie poza łonem matki.

Ciekawostka! Najwcześniej urodzony wcześniak przyszedł na świat w 21. tygodniu ciąży. Dziecko urodziło się w USA, w stanie Alabama. Ważyło nieco ponad 400 gram i dawano mu niewielkie szanse na przeżycie. Dziś Curtis ma prawie dwa latka i ma się dobrze. Gdyby urodził się zaledwie 2 tygodnie wcześniej, finał mógłby nie być tak optymistyczny.

Objawy ciąży w 20. tygodniu

Półmetek ciąży to piękny czas z wielu powodów. Jednym z nich jest wyczuwanie ruchów dziecka. To wspaniałe doświadczenie, które w połączeniu z zaokrąglonym brzuszkiem napawa przyszłą mamę dumą i szczęściem. Oczywiście każda ciąża jest inna. U jednych kobiet 20. tydzień ciąży to niekończące się od pierwszego trymestru nudności, zgaga, zmęczenie, roztargnienie i bezsenność. U innych to natomiast czas przypływu energii, ustąpienia porannych mdłości i wspaniałych, realistycznych snów.

Poza indywidualnymi zmianami są jeszcze ogólne, które dotyczą wszystkich ciężarnych. Około 20. tygodnia ciąży macica znajduje się na wysokości pępka, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości:

  • bóle pleców, podbrzusza,
  • częstszą potrzebę korzystania z toalety,
  • niestrawność i wzdęcia.

W 5. miesiącu ciąży przyspiesza czynność serca, co powoduje większą skłonność do zmęczenia. W tym czasie pojawiają się też typowe w ciąży zmiany skórne – Linea negra, zmiana pigmentacji, także melasma. Pozytywnym objawem 20. tygodnia ciąży może być łatwiejsze osiąganie orgazmów, zahamowanie huśtawki nastrojów i coraz mocniejsza świadomość stawania się mamą. W końcu rozwijające się maleństwo jest coraz większe.

Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży

W 20. tygodniu ciąży dziecko jest wielkości banana lub małego melona.

  • Waga – około 280 g,
  • Długość – około 16 cm,
  • Płeć – możliwa do określenia.

Życie płodowe na półmetku ciąży przebiega bardzo dynamicznie. Dziecko jest bardzo aktywne i już na tyle duże, że mama zaczyna wyczuwać jego ruchy. To naprawdę niezwykłe uczucie, gdy maluszek kopie, wierci się i obraca, macha rączkami, a także ssie kciuk, co szczęściarze mogą zaobserwować podczas badania USG.

Kondycja mamy na półmetku ciąży

Mówi się, że II trymestr, a więc okres od 4. do 7. miesiąca ciąży, jest najlepszy. Wiele w tym prawdy, choć przebieg ciąży to kwestia bardzo indywidualna. W każdym razie połowa drogi już została przebyta. Została druga połowa, trudna, pełna zmęczenia, stresu, zniecierpliwienia. Zanim to nastąpi i III trymestr rozkręci się na dobre, jest jeszcze trochę czasu. Warto się nim cieszyć.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pexels