Dodano: 28 stycznia 2022r.

Na czym polega zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a to choroba, która pozostaje przedmiotem zainteresowania zarówno neurologów, jak i psychiatrów. Czasami nazywana jest również "chorobą tików", gdyż objawia się wykonywaniem różnego rodzaju mimowolnych ruchów. Na czym dokładnie polega zespół Tourette'a, jak się go rozpoznaje i leczy?

Na czym polega zespół Tourette'a

 

Objawy zespołu Tourette'a

Podstawowym objawem zespołu Tourette'a jest wykonywanie tików, które mogą przybrać charakter częstego mrugania, zaciskania piąstek czy powiek. Chory zazwyczaj nie jest w stanie kontrolować wykonywanych ruchów, a jeśli próbuje to robić, to po pewnym czasie zaburzenia wracają z większym nasileniem. Czasami objawem choroby może być również niekontrolowane wydawane dźwięków, na przykład chrząkanie czy sapanie. Tiki zwykle nasilają się w chwili, gdy chory zaczyna o nich opowiadać bądź w stresujących sytuacjach. W chorobie Tourette'a mogą występować także zaburzenia zachowania - osoby dotknięte tą przypadłością często są nadpobudliwe oraz mają problemy z zasypianiem. Zaburzenia zachowania są dla chorych o wiele bardziej dotkliwe, niż tiki, ponieważ w znacznym stopniu utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie. Zespół Tourette'a może występować w każdym wieku, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wywiad, a następnie wystawi skierowanie na badania oraz skierowanie do lekarza specjalisty, jakim jest neurolog. Najczęściej chorzy wymagają również konsultacji psychiatrycznej. 

Jak leczyć zespół Tourette'a?

Decyzję dotyczącą leczenia pacjenta, u którego zdiagnozowano zespół Tourette'a, podejmuje lekarza neurolog w porozumieniu z lekarzem psychiatrą. Czasami wystarczająca okazuje się edukacja pacjenta w zakresie tego, jak radzić sobie z objawami choroby oraz wypracowanie odpowiednich nawyków, które chronią przed ich nasilaniem się. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, u których objawy zespołu Tourette'a nie są szczególnie uciążliwe, a więc występują stosunkowo rzadko. Czasami konieczne staje się wdrożenie leczenia farmakologicznego, które polega na zażywaniu przez pacjentów leków z grupy antagonistów dopaminy. Coraz popularniejsze staje się również leczenie chorych za pomocą toksyny botulinowej, jednak w Polsce metoda ta nie jest jeszcze szerzej stosowana. Niektórzy pacjenci, szczególnie ci, u których występują nadpobudliwość czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, uczęszczają na psychoterapię. Dzięki niej pacjent uczy się funkcjonować ze swoim schorzeniem.

Zespół z grupy antagonistów - choroba nieuleczalna?

Dla pacjentów bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie zespołu Tourette'a. Choroba ta może bowiem znacznie utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie właściwego leczenia. Zespół Tourette'a to choroba nieuleczalna, choć możliwe jest zmniejszenie częstotliwości występowania objawów, a także wypracowanie postaw, dzięki którym choremu znacznie łatwiej będzie wchodzić w interakcję z innymi. Chory, pomimo czasowego ustąpienia objawów, powinien stale przebywać pod opieką psychologa, bowiem nie można wykluczyć, że te kiedyś wrócą. Ważne, aby w przypadku zauważanie objawów choroby, jak najszybciej zgłosić się do lekarza - wszystko dlatego, że może ona wystąpić u każdego, bez względu na wiek. Faktem jest, iż częściej zapadają na nią osoby, które w przeszłości uznały urazów głowy, jednak niektórzy nie mają żadnej historii chorób neurologicznych czy psychiatrycznych. Przyczyna zespołu Tourette'a wciąż nie została przez naukowców rozpoznana. 

 

Źródło: artykuł partnera