Dodano: 05 maja 2022r.

Jak łagodzić ból w drobnych urazach jamy ustnej?

Urazy w jamie ustnej mogą powstawać z różnych powodów. Zazwyczaj jest to związane ze źle dopasowanymi protezami zębowymi, wystającymi elementami aparatu ortodontycznego czy przypadkowym uszkodzeniem błony śluzowej podczas mycia zębów, czy gryzienia pokarmów. Z urazem wiąże się ból, który bywa dokuczliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednak można go skutecznie łagodzić, tak by ograniczyć niepotrzebne cierpienie. W tym artykule omówiono sposoby zmniejszania bólu w niewielkich uszkodzeniach błony śluzowej jamy ustnej.

Jak łagodzić ból w drobnych urazach jamy ustnej?

 

Poliwinylopirolidon i kwas hialuronowy

Jedną z najczęściej stosowanych substancji w objawowym łagodzeniu bólu w uszkodzeniach błony śluzowej jamy ustnej jest poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy. Działają one ochronnie, tworząc stabilną, bioadhezyjną warstwę na uszkodzone. Przykładem wyrobu medycznego, zawierającego PVP i kwas hialuronowy jest Anaftin - dostępny w formie spray’u, żelu i płynu do płukania jamy ustnej. Ten wyrób medyczny nie tylko chroni przed bólem, ale i wspomaga gojenie uszkodzonych tkanek dzięki zawartości m.in. kwasu hialuronowego i aloesu zwyczajnego. Wskazany jest do stosowania u dorosłych i dzieci, łagodzi dolegliwości bólowe wywołane przez niewielkie zmiany w jamie ustnej, takie jak aftowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenia aftowe, jak również zmiany wywołane przez aparaty ortodontyczne i źle dopasowane protezy. Jest również wskazany do stosowania w przypadku rozległych owrzodzeń aftowych¹.

Szałwia

Szałwia jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w ramach ziołolecznictwa. Wytwarza olejki eteryczne, które zapewniają jej szereg prozdrowotnych właściwości. Ma działanie przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Łagodzi także uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej i zmniejsza związany z nimi ból i dyskomfort.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Kolejną z opcji do stosowania w łagodzeniu bólu związanych z urazami jamy ustnej są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są to preparaty takie jak ibuprofen, deksketoprofen, dostępne bez recepty w aptece. Wykazują działanie zmniejszające zarówno stan zapalny, jak i towarzyszący mu ból. Mogą być przyjmowane w postaci tabletek, kapsułek, zawiesiny, granulatu do sporządzania roztworu doustnego oraz żelu do stosowania miejscowo na zmiany.

Benzokaina

Benzokaina zaliczana jest do środków znieczulających, które działają miejscowo. Łagodzi dolegliwości bólowe poprzez zmniejszanie przewodnictwa nerwowego w zakończeniach nerwowych uszkodzonej błony śluzowej. W drobnych ranach jamy ustnej stosowana jest w postaci żelu, który często zawiera dodatkowe substancje, takie jak wyciąg z szałwii i innych roślin. Benzokaina tworzy na powierzchni uszkodzonej błony śluzowej ochronną warstewkę².

 

Rekomendacje:

Kurakula M., Rao G., S., N., K., Pharmaceutical assessment of polyvinylpyrrolidone (PVP): As excipient from conventional to controlled delivery systems with a spotlight on COVID-19 inhibition. J Drug Deliv Sci Technol. 2020; 60.

Clark G.,T., Padilla M., Dionne R., Medication Treatment Efficacy and Chronic Orofacial Pain. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2016; 28(3).

***

¹M. Kurakula M, G. S. N. K. Rao G, Pharmaceutical assessment of polyvinylpyrrolidone (PVP): As excipient from conventional to controlled delivery systems with a spotlight on COVID-19 inhibition. J Drug Deliv Sci Technol. 2020; 60, s. 25-34.

²G. T. Clark, M. Padilla, R. Dionne, Medication Treatment Efficacy and Chronic Orofacial Pain. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2016; 28(3), s. 409-421.

 

Źródło: artykuł partnera