Dodano: 15 lutego 2018r.

Eksperymentalny lek, który likwiduje wirusa grypy w 24 godziny

Przedstawiciele japońskiej firmy farmaceutycznej Shionogi poinformowali, że w ich laboratoriach został opracowany eksperymentalny środek, który potrafi poradzić sobie z wirusem grypy w ciągu zaledwie 24 godzin.

Laboratorium

 

Według japońskiego producenta farmaceutyków, ich nowy lek na grypę działa szybciej niż jakikolwiek inny preparat dostępny na rynku, a tylko jedna dawka leku skutecznie likwiduje wirusa w ciągu jednego dnia. Eksperymentalny lek nie jest jeszcze dostępny i nosi nazwę baloxavir marboxil.

W badaniu klinicznym fazy trzeciej czas, jaki lek potrzebował do usunięcia wirusa grypy z organizmu dorosłego człowieka, wynosił nieco ponad 24 godziny. W porównaniu, jeden z najczęściej stosowanych środków przeciwko grypie – oseltamiwir, sprzedawany pod nazwą Tamiflu i produkowany przez szwajcarski koncern Roche, potrzebuje do tego zadania około 72 godziny.

Jednak nie oznacza to, że osoby przyjmujące nowy specyfik natychmiast odczują ulgę. Ogólny czas do złagodzenia objawów był podobny niezależnie od tego, czy uczestnicy badania przyjmowali baloksawir marboxil czy oseltamiwir. Jednak preparat firmy Shionogi znacznie szybciej radzi sobie z wirusem, co może zmniejszać ryzyko zarażenia.

Baloxavir marboxil działa poprzez inny mechanizm biologiczny niż oseltamiwir. Oseltamiwir jest inhibitorem neuraminidazy. Blokuje on enzym, który jest wykorzystywany przez wirus do opuszczenia zainfekowanej komórki i rozprzestrzeniania się. Baloxavir marboxil wykorzystuje odkrycia dokonane podczas pracy nad lekami przeciwko HIV. Celuje w inny rodzaj enzymu i zapobiega w pierwszej kolejności podatności komórek na infekcje wirusowe.

Co więcej, jak twierdzą jego producenci, wystarczy pojedyncza dawka, aby baloxavir marboxil poradził sobie z grypą, podczas gdy Tamiflu należy przyjmować dwa razy dziennie przez pięć dni.

Lek opracowany przez Shionogi jest skierowany zarówno przeciwko wirusom grypy typu A, jak i B. Kilka dni temu producenci otrzymali zielone światło od japońskiego rządu, co wskazuje, że niebawem preparat powinien pojawić się na rynku w Japonii.

Japońscy producenci będą współpracować z firmą Roche, która będzie miała prawo do dystrybucji nowego preparatu na skalę międzynarodową. Firma będzie ubiegała się o zgodę na sprzedaż leku na terenie Stanów Zjednoczonych za kilka miesięcy. Decyzja powinna pojawić się w przyszłym roku, dlatego nie należy oczekiwać, że lek na europejskich rynkach pojawi się wcześniej niż w 2020 roku. Jednak do tego czasu możemy się chronić poprzez regularne szczepienia, które są nadal najlepszym rozwiązaniem na początku każdego sezonu grypowego.

 

Źródło: The Wall Street Journal, Futurism, fot. PublicDomainPictures