Dodano: 09 stycznia 2024r.

Kto może zostać opiekunem praktyk zawodowych? Sprawdź, jakie są wymagania

W toku studiów, jak również w trakcie nauki w części szkół ponadpodstawowych, obowiązkowym elementem nauczania są praktyki zawodowe. Studenci i uczniowie muszą odbywać je w odpowiednio przygotowanych do tego jednostkach i pod opieką wykwalifikowanego personelu. Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, czy możesz włączyć praktykantów i stażystów do swojej załogi? A może sprawia ci radość praca z młodzieżą i chcesz zostać osobą odpowiedzialną za kształcenie nowych specjalistów? Sprawdź, kto może zostać opiekunem praktyk i jakie warunki musi spełnić.

Kto może zostać opiekunem praktyk zawodowych? Sprawdź, jakie są wymagania

 

Opiekun praktyk zawodowych – na czym polega jego praca?

Dla młodego człowieka, podejmującego kształcenie w zawodzie, opiekun praktyk jest mentorem, który wprowadza go w tajniki profesji. Łączy on w sobie kompetencje nauczyciela, dysponującego rozległą wiedzą przedmiotową, ale też sprawnego rzemieślnika, który potrafi zastosować je w praktyce. Na dodatek musi robić to w sposób dopasowany do poziomu ucznia, zgodnie z zasadami pedagogiki.

Na pewno nie można oczekiwać od opiekuna praktyk, aby wykonywał on standardowe czynności w zakładzie pracy i jednocześnie przekazywał swoją wiedzę, przydzielonej mu grupie uczniów. Jego podstawowym zadaniem musi być prowadzenie przygotowania zawodowego, realizowane bez pośpiechu, w tempie odpowiednim dla uczniów.

Czy można zostać zatrudnionym jako opiekun praktyk?

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu to profesja dostępna zarówno dla dyplomowanych pedagogów, jak i dla pracowników zatrudnionych w zakładach, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do pracy z młodzieżą. Pracodawcą opiekuna praktyk może być zatem szkoła albo dowolne przedsiębiorstwo, realizujące praktyki. Pamiętaj, że w wielu powiatach nauczyciele praktycznej nauki zawodu należą do profesji deficytowych, co pozwala na uzyskanie lepszych warunków finansowych (przynajmniej w podmiotach niepublicznych, niezwiązanych Kartą Nauczyciela). Na portalu GoWork (https://www.gowork.pl/opinie/edukacja-dzialalnosc-zwiazana-z-oswiata;kat) znajdziesz opinie o firmach z branży oświatowej. Mogą być przydatne, gdy poszukiwać zatrudnienia albo możliwości zdobycia uprawnień w kierunku zawodu opiekuna praktyk.

Kto może być opiekunem praktyk zawodowych?

Do stanowiska opiekuna praktyk zawodowych prowadzą dwie drogi. Może nim zostać osoba na co dzień pracująca z młodzieżą – czyli nauczyciel. Z tej opcji korzystają często szkoły zawodowe wyposażone w specjalistyczne pracownie, w których uczniowie poznają tajniki profesji takich jak ślusarstwo, spawalnictwo, automatyka czy gastronomia.

Drugą możliwością jest zdobycie uprawnień i opieka nad uczniami na terenie przedsiębiorstwa. Opiekun praktyk musi ukończyć kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu lub analogiczny, zatwierdzony przez kuratora oświaty. Ponadto musi on posiadać tytuł zawodowy w nauczanej profesji albo równorzędne uprawnienia (np. tytuł robotnika wykwalifikowanego, mistrza lub dyplom ukończenia studiów kierunkowych, wraz z praktyką zawodową na danym stanowisku).

Czy warto realizować się jako opiekun praktyk?

Wynagrodzenie opiekuna praktyk zawodowych zależy od podmiotu, w którym jest on zatrudniony. Jeśli pracodawcą jest szkoła publiczna, zarobki kształtują się zgodnie z zasadami przewidzianymi w Karcie Nauczyciela i mają związek ze stażem. Nauczyciel w szkole niepublicznej (np. technikum dla dorosłych) może negocjować stawki z pracodawcą.

W przypadku opiekuna praktyk zawodowych w zakładzie pracy, najczęściej stosowany jest system premiowy. Za sprawowanie nadzoru nad uczniami, pracodawca wypłaca dodatek szkoleniowy w wysokości nie niższej niż 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

 

Źródło: artykuł partnera