Dodano: 31 marzec 2020r.

Badania sugerują, że pacjenci z COVID-19 mogą zarażać nawet po ustąpieniu objawów

Nowe badania wskazują, że nawet połowa pacjentów z łagodną infekcją COVID-19 może rozprzestrzeniać chorobę do ośmiu dni po ustąpieniu objawów. W przypadku ciężkich infekcji ten czas może być jeszcze dłuższy.

Badania sugerują, że pacjenci z COVID-19 mogą zarażać nawet po ustąpieniu objawów

 

Na łamach pisma “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” pojawiła się publikacja, której autorzy sugeruję, że pacjenci chorzy na COVID-19, mogą nadal zarażać, nawet po ustąpieniu objawów choroby. Chociaż wyniki pochodzą z bardzo małego badania, podkreślają niezwykle ważną kwestię: ​​ludzie dochodzący do siebie po COVID-19 powinni pozostawać w izolacji jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów.

Koronawirusem można zarażać po ustąpieniu objawów?

Dr Lixin Xie, dr Lokesh Sharma i ich współpracownicy opisali 16 przypadków osób z COVID-19, którzy byli leczeni w PLA General Hospital w Pekinie między 28 stycznia a 9 lutego 2020 roku, a następnie wypisani do domów.

Naukowcy poddawali analizie próbki z gardła pacjentów pobierane co drugi dzień. Główne objawy u badanych obejmowały gorączkę, kaszel, ból gardła oraz trudności w oddychaniu lub duszności. Pacjenci byli leczeni różnymi lekami. Wśród badanych dwóch pacjentów miało cukrzycę, a jeden gruźlicę, ale nie wpłynęło to na czas przebiegu zakażenia COVID-19.

Wszyscy pacjenci mieli stosunkowo łagodne objawy. Ich wiek wynosił od 3 do 68 lat, a okres inkubacji koronawirusa kształtował się na poziomie 5 dni u 15 z 16 pacjentów. Średni czas trwania objawów wynosił 8 dni, ale pacjenci mogli zarażać dalej inne osoby przez okres od 1 do 8 dni. Chociaż nie jest jasne, jak zaraźliwy może być pacjent w okresie rekonwalescencji, wciąż istnieje ryzyko.

Wszyscy badani mieli łagodne objawy, dlatego badacze sugerują, że w przypadku ciężkich infekcji, czas, w którym pacjenci po COVID-19 mogą zarażać, może być dłuższy. - Najbardziej znaczącym odkryciem w naszym badaniu jest to, że połowa pacjentów wciąż wydziela wirusa nawet po ustąpieniu objawów. Czas wydzielania wirusa w przypadku ciężkich infekcji może być dłuższy – powiedział dr Sharma z Yale School of Medicine.

Dłuższa kwarantanna

- Jeśli miałeś łagodne objawy ze strony układu oddechowego z powodu COVID-19 i przebywałeś w domu, aby nie roznosić choroby, przedłuż swoją kwarantannę na kolejne dwa tygodnie po ustąpieniu objawów, aby mieć pewność, że nie zarażasz innych ludzi – zaapelował dr Xie z College of Pulmonary and Critical Care Medicine, Chinese PLA General Hospital .

Autorzy badań wystosowali też specjalne przesłanie dla środowiska medycznego: „pacjenci z COVID-19 mogą być zakaźni nawet po ustąpieniu objawowym, więc traktuj pacjentów bez objawów lub niedawno wyleczonych tak ostrożnie, jak pacjentów objawowych”.

Badanie to ma pewne ograniczenia, o których wspomnieli sami autorzy. Poza niewielką liczbą pacjentów objętych badaniami, uczeni analizowali same łagodne przypadki infekcji. Dlatego nie jest jasne, jak w podobnych badaniach wyszliby bardziej wrażliwi pacjenci, jak osoby starsze, osoby z osłabionym układem odpornościowym czy pacjenci poddawani terapii immunosupresyjnej.

- Konieczne są dalsze badania w celu sprawdzenia, czy wirus jest zdolny do przeniesienia się na późniejszych etapach COVID-19 - przyznał dr Xie.

 

Źródło: American Thoracic Society