Dodano: 15 lipca 2022r.

Wpływ kolagenu na stawy

Zgodnie ze statystykami coraz więcej osób skarży się na problemy ze stawami. Może to wynikać z bardzo różnych przyczyn. Są to między innymi nieprawidłowości w budowie stawu, jego okolicznych strukturach, ale także sukcesywny zanik włókien kolagenowych oraz mała ilość mazi stawowej. Problemy ze stawami mogą być także następstwem siedzącego stylu życia. Nierzadko wywoływane są przez drobne urazy, przeciążenie stawów oraz otyłość.

Wpływ kolagenu na stawy

 

Kolagen jest substancją białkową, która naturalnie występuje w organizmie. Nie jest to jednak pojedyncze białko o jednolitej strukturze, gdyż wyróżnia się wiele typów kolagenu, które wykazują różnice zarówno w strukturze jak i funkcjonalności. Głównym zadaniem kolagenu jest zapewnianie tkankom wysokiej odporności na rozciąganie oraz utrzymywanie integralności narządów i tkanek. Kolagen jest także niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Stanowi element składowy struktur stawowych odpowiadając za ich elastyczność, jaki i wytwarzanie mazi stawowej. Jednocześnie kolagen może opóźniać procesy degradacji stawów. Sprzyja również utrzymaniu gładkiej, elastycznej skóry, zapobiega sztywnieniu więzadeł i ścięgien. Ponadto jest niezbędny w procesie gojenia się ran i naprawy tkanek.

Kolagen stanowi grupy białek, różniące się strukturą oraz funkcjami:

  • Kolagen typu I – znajduje się w skórze, zębach, więzadłach, ścięgnach, kostkach, w tkance łącznej,
  • Kolagen typu II – znajduje się w chrząstce,
  • Kolagen typu III – odpowiedzialny za rozciągliwość tkanki łącznej, układu naczyniowego oraz mięśni,
  • Kolagen typu V – jest składnikiem rogówki, mięśni gładkich, a także zębów i kości.

Wybierając kolagen na stawy warto kierować się jego typem. Zatem należy zdecydować się na taki typ kolagenu, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Doskonale sprawdza się kolagen rybi, który jest bardzo zbliżony do ludzkiego, liofilizowany, gdyż zachowuje wówczas najwięcej pierwotnych właściwości. Dobrym rozwiązaniem jest także kolagen w czystej postaci, który oznaczony jest literą A. 

Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu produkowana przez organizm jest coraz mniejsza. Zgodnie z badaniami naukowymi już po 25 roku życia organizm tworzy znacznie mniej białek kolagenowych. Wpływ na obniżoną ilość kolagenu w organizmie ma także stres, zanieczyszczone środowisko, toksyny. Dodatkowo wraz z pożywieniem dla organizmu trafia tylko niewielka ilość kolagenu. Jego źródła w żywności są stosunkowo ograniczone. Znajduje się on między innymi w kurzych łapkach, galaretkach oraz żelatynie spożywczej. Dlatego najczęściej w przypadku niedoboru zalecana jest jego suplementacja.

Suplementacji kolagenu nie należy rozpoczynać na własną rękę. Warto decyzję podjąć z lekarzem, natomiast wcześniej ustalić przyczyny bolących stawów, określając sposób postępowania, mający na celu przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania. Poza suplementacją kolagenu doskonale sprawdza się fizjoterapia, zmiana stylu życia oraz wprowadzenie odpowiedniej diety. Kompleksowe podejście przynosi najlepsze efekty. Natomiast suplementacja kolagenu powinna być regularna, przez przynajmniej 3 miesiące. Tylko wówczas zauważyć można efekty, a także sprawniejsze działanie stawów.

Bogata oferta dostępna na stronie kolagen.pl zawiera różne rodzaje kolagenu. Jest to kolagen Platinum, Silver oraz Graphite. Wszystkie produkty zawierają czystą formę aktywnego kolagenu, który został wyizolowany z ryb. Wyróżniają się wysoką skutecznością, a jednocześnie są bezpieczne. Więcej informacji odnaleźć można na stronie https://www.kolagen.pl/i101,kolagen-na-stawy.html.

 

Źródło: artykuł partnera