Dodano: 05 stycznia 2024r.

Orteza stawu skokowego - jak wybrać i prawidłowo ją zakładać?

Orteza stawu skokowego to niezastąpiony element wyposażenia każdego, kto boryka się z kontuzjami, przeciążeniami czy po prostu chce zapewnić dodatkowe wsparcie swoim stawom podczas aktywności fizycznej. Wybór odpowiedniej ortezy jest równie ważny, co jej prawidłowe użytkowanie. Aby zapewnić maksymalną ochronę i komfort, niezbędne jest zrozumienie, jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze tego typu urządzenia medycznego. Ponadto właściwe zakładanie ortezy ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności i zapobiegania dalszym urazom. W tym artykule dowiedzą się Państwo, jak podejść do procesu selekcji oraz jakie kroki podjąć, aby orteza spełniała swoje zadanie, również w kontekście jej stosowania w czasie nocnego wypoczynku.

Orteza stawu skokowego - jak wybrać i prawidłowo ją zakładać?

 

Co to jest orteza stawu skokowego i kiedy jej użyć?

Orteza stawu skokowego to specjalistyczny rodzaj stabilizatora, który ma za zadanie wspierać i ochraniać staw skokowy w przypadku urazów, przeciążeń lub w trakcie rekonwalescencji po operacjach. Jest to niezastąpiony element w procesie leczenia, ponieważ pozwala na kontrolowane obciążenie uszkodzonej struktury, co przyspiesza proces gojenia. Ortezy mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i terapeutycznie, a ich zastosowanie zaleca się w następujących sytuacjach:

  • Zwichnięcia i skręcenia stawu skokowego
  • Chroniczna niestabilność stawu
  • Proces rehabilitacji po zabiegach operacyjnych
  • Wspomaganie leczenia stanów zapalnych i obrzęków
  • Profilaktyka urazów u osób aktywnie uprawiających sport

Wybór odpowiedniej ortezy jest kluczowy dla efektywności terapii. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak stopień stabilizacji, który jest potrzebny, materiał wykonania, który powinien zapewniać komfort oraz możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Orteza musi być dobrana rozmiarowo i zapewniać odpowiednią kompresję, ale nie może krępować ruchów ani powodować dodatkowego dyskomfortu. Profesjonalne doradztwo, np. ze strony fizjoterapeuty, może być nieocenione w wyborze najodpowiedniejszego modelu.

Jak dobrać ortezę stawu skokowego?

Wybór odpowiedniej ortezy stawu skokowego jest kluczowy dla efektywności leczenia i komfortu użytkowania. Należy zwrócić uwagę na stopień stabilizacji, jaki dany model zapewnia, a także na materiał, z którego jest wykonany, aby zapewnić odpowiednią przewiewność i komfort. Rozmiar ortezy musi być dobrany indywidualnie, zgodnie z obwodem stopy i kostki, aby zapewnić optymalne dopasowanie. Niezwykle ważne jest, aby przed zakupem skonsultować się ze specjalistą, który pomoże określić rodzaj uszkodzenia i na tej podstawie doradzi, czy potrzebna jest orteza sztywna, półsztywna czy elastyczna. Prawidłowo dobraną ortezę można również testować, aby upewnić się, że nie powoduje ona dodatkowego ucisku czy dyskomfortu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na proces rehabilitacji.

Jak prawidłowo założyć ortezę stawu skokowego?

Zakładanie ortez stawu skokowego wymaga dokładności i uwagi, aby zapewnić maksymalną efektywność i komfort użytkowania. Przed założeniem ortez, upewnij się, że wybrany model jest odpowiedni dla Twojego schorzenia oraz że jest właściwie dopasowany do rozmiaru Twojej nogi. Należy zacząć od delikatnego umieszczenia stopy w ortezie, zwracając uwagę, aby pięta była dobrze osadzona. Następnie, zapięcia, takie jak rzepy czy klamry, powinny być zamocowane w odpowiedniej kolejności, zgodnie z instrukcją producenta, nie za luźno, ale i nie za ciasno, aby nie ograniczać krążenia krwi.

Przygotowaliśmy checklistę, która pomoże w prawidłowym założeniu ortez stawu skokowego:

  • Po pierwsze, sprawdź, czy ortezę zakładasz na odpowiednią nogę. Upewnij się, że wszystkie elementy stabilizujące są w prawidłowych pozycjach.
  • Następnie, dokładnie reguluj napięcie pasów, aby zapewnić optymalne dopasowanie.
  • Pamiętaj, aby po założeniu ortez chodzić kilka kroków i ocenić, czy nie powoduje ona dyskomfortu lub dodatkowego bólu.
  • W razie potrzeby, dokonaj drobnych korekt w regulacji. Prawidłowo założona orteza powinna stabilizować staw, nie powodując przy tym nadmiernego ucisku.

Orteza stawu skokowego — czy zdejmować na noc?

Decyzja o tym, czy orteza stawu skokowego powinna być zdejmowana na noc, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, należy uwzględnić zalecenia lekarza prowadzącego oraz rodzaj i cel stosowania ortezy. W przypadku ortezy stabilizującej stosowanej po urazie często zaleca się jej noszenie również w nocy, aby zapewnić ciągłość wsparcia dla stawu. Z drugiej strony, jeśli orteza ma na celu wsparcie podczas aktywności dnia codziennego, jej zdjęcie na noc może przyczynić się do lepszego odpoczynku i regeneracji skóry.

Przy wyborze ortezy stawu skokowego należy również zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Ortezy wykonane z oddychających materiałów i posiadające systemy wentylacyjne mogą być bardziej komfortowe do noszenia przez całą dobę. W przypadku odczuwania dyskomfortu, ucisku lub innych nieprzyjemnych doznań, konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą jest niezbędna, aby dostosować ortezę do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Źródło: artykuł partnera