Dodano: 18 maja 2023r.

Książeczka sanepidowska – garść przydatnych informacji w jednym miejscu

Książeczka sanepidowska to dokument, który powinny posiadać osoby chętne do podjęcia pracy w określonych branżach. Jest ona dokumentem medycznym, który poświadcza, że w organizmie człowieka nie występują konkretne rodzaje bakterii. Książeczka sanepidowska jest wymagana wszędzie tam, gdzie pracownik ma kontakt z żywnością lub dużą ilością ludzi.

Książeczka sanepidowska – garść przydatnych informacji w jednym miejscu

 

Kto powinien posiadać książeczkę sanepidowską?

Istnieją miejsca pracy, w których występuje ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej na drugiego człowieka. Osoby zatrudnione w takich miejscach muszą posiadać książeczkę sanepidowską. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom w najbliższym otoczeniu oraz zminimalizować ryzyko rozwoju epidemii.

Posiadanie książeczki sanepidowskiej jest obligatoryjne w miejscach, gdzie pracownik ma styczność z dziećmi, ludźmi, lekami, jedzeniem oraz wodą. Stąd też powinny ją posiadać osoby chętne do pracy w charakterze między innymi:

 • kucharza,
 • piekarza,
 • cukiernika,
 • pracownika sklepu spożywczego,
 • pracownika firmy cateringowej,
 • kosmetyczki,
 • masażystki,
 • opiekunki do dzieci lub osób starszych,
 • przedszkolanki,
 • fryzjera,
 • pracownika transportu.

Więcej informacji na temat książeczki sanepidowskiej znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/ksiazeczka-sanepidowska-cena-badania-waznosc/.

W jaki sposób można wyrobić książeczkę sanepidowską? Jak długo jest ważna?

Wbrew pozorom, skierowanie od pracodawcy nie jest wymagane, aby wyrobić książeczkę sanepidowską. Badania sanitarne równie dobrze można przeprowadzić na własną rękę. W tym celu należy zgłosić się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu oddania próbek kału, które zostaną przebadane pod kątem obecności najpopularniejszych bakterii.

Na wyniki badań oczekuje się z reguły nie dłużej niż 2 tygodnie. Po ich uzyskaniu, należy udać się z nimi do lekarza medycyny pracy, który oceni, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do podjęcia zatrudnienia. To właśnie lekarz wystawia końcowe orzeczenie, które umożliwia pracownikowi podjęcie pracy w danym miejscu.

Według aktualnych przepisów badania sanepidowskie nie posiadają daty ważności. Jednak lekarz medycyny pracy, do którego pracownik udaje się z badaniami, może wystawić orzeczenie lekarskie na określony czas. Ważna informacja jest taka, że osoby, które zmieniają pracodawcę, nie muszą ponownie wyrabiać książeczki sanepidowskiej – wciąż pozostaje ona ważna.

Czy badania sanepidowskie są drogie?

Pracodawca, który wystawia potencjalnemu pracownikowi skierowanie na badania sanepidowskie, ponosi ich koszt. Jednak osoby, które chcą przeprowadzić je na własną rękę, muszą zapłacić za nie samodzielnie. Na szczęście koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej nie jest duży i z reguły mieści się w zakresie 150-200 zł. Jest to cena badań oraz wizyty u lekarza medycyny pracy. Sama książeczka sanepidowska, możliwa do nabycia w sklepach papierniczych internetowych i stacjonranych, nie jest droga i kosztuje nie więcej niż 5 zł.

 

Źródło: Artykuł Sponsorowany