Dodano: 16 listopada 2023r.

USG Doppler – jak wygląda przebieg badania?

Badanie USG Doppler jest przydatnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na ocenę żył i tętnic. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Jak wygląda? Jak się do niego przygotować?

USG Doppler – jak wygląda przebieg badania?

 

USG Doppler – co to za badanie?

Badanie USG Doppler wykorzystuje ultrasonograf. Głowica ultrasonografu wysyła w kierunku tkanek falę ultradźwiękową, która odbija się od cząsteczek będących w ruchu, czyli od płynącej krwi, a następnie powraca do głowicy. Wynik badania jest reprezentowany poprzez obraz na monitorze oraz pod postacią dźwięków podłączonych do głośników.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się dwuwymiarowe obrazowanie w skali szarości oraz jednoczesne kodowanie w kolorze przepływu krwi w świetle naczynia i kierunku tego przepływu, dzięki czemu można zaobserwować ewentualny refluks żylny (cofanie się krwi). [1]

Jak przygotować się do badania USG Doppler?

Badanie nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania. Ważne, żebyś pojawił się na nim w wygodnych ubraniach, które szybko i łatwo zdejmiesz, żeby odsłonić nogi. Jeśli na co dzień korzystasz z kremów, maści czy kosmetyków nakładanych na nogi, to w dniu badania z tego zrezygnuj. Zabierz ze sobą wszelką dokumentację medyczną, a w szczególności wyniki poprzednich badań USG Doppler. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, to zapytaj wcześniej lekarza wykonującego zabieg o konieczność ich odstawienia.

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Od pasa w dół możesz mieć na sobie tylko bieliznę – konieczne jest odsłonięcie całych nóg i stóp. Lekarz poprosi Cię, żebyś położył się na kozetce lekarskiej, chociaż czasem możesz zostać poproszony o to, żeby wstać lub usiąść.

Badanie najczęściej rozpoczyna się od pachwin. Lekarz nakłada na tę okolicę żel do USG. Następnie przykłada głowicę, którą stopniowo przesuwa w dół wzdłuż przebiegu naczyń. Dzięki funkcjom aparatu do USG lekarz może zmierzyć średnicę żył, ocenić prędkość przepływającej w nich krwi oraz sprawdzić, czy znajdują się w nich zakrzepy.

Na koniec badania dostaniesz od lekarza garść listków papierowego ręcznika do starcia żelu do USG z nóg.

Cała procedura w zależności od doświadczenia lekarza trwa ok. 30 minut. [2]

USG Doppler kończyn dolnych – wskazania do badania

Dzięki swojej prostocie i bezpieczeństwu badanie USG Doppler jest często jedną z pierwszych procedur wykonywaną w celu ustalenia patologii naczyń kończyn dolnych. Najczęstsze wskazania to:

  • bóle, mrowienie, drętwienie nóg;
  • nawracające obrzęki nóg;
  • nieprawidłowe gojenie się ran;
  • owrzodzenia skóry stóp i podudzi;
  • częste pojawianie się siniaków i krwiaków na nogach;
  • kontrola po zabiegach wykonywanych na naczyniach.

Niewydolność żył i krwiaki – co robić?

Badanie ultrasonograficzne nóg jest bardzo przydatne w diagnozowaniu schorzeń żył i tętnic. Niekiedy kolejki do specjalistów są długie, więc jeszcze przed badaniem możesz zadbać o poprawę kondycji naczyń. Gdy czujesz, że Twoje nogi są ociężałe i pojawiają się na nich obrzęki, unikaj długiego przebywania w pozycji stojącej i nie korzystaj z sauny. Możesz nosić elastyczne pończochy uciskowe – w ich doborze pomoże Ci lekarz rodzinny. W aptece zapytaj o żel z heparyną, który znosi obrzęk oraz ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Wstępne leczenie krwiaków podskórnych przebiega tak samo.

 

Bibliografia

[1]       „Przewlekła choroba żylna: epidemiologia, diagnostyka i leczenie”. Dostęp: 31 październik 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/230926

[2]       D.-K. Lee, K.-S. Ahn, C. H. Kang, i S. B. Cho, „Ultrasonography of the lower extremity veins: anatomy and basic approach”, Ultrasonography, t. 36, nr 2, s. 120–130, kwi. 2017, doi: 10.14366/usg.17001.

Źródło i fot.: artykuł partnera