Dodano: 30 marca 2020r.

Rola protetyka słuchu w leczeniu wad słuchu

Różnego rodzaju problemy ze słuchem mogą dotyczyć każdego z nas, niezależnie od płci, wieku czy wykonywanego zawodu.

Ucho

 

Różnego rodzaju problemy ze słuchem mogą dotyczyć każdego z nas, niezależnie od płci, wieku czy wykonywanego zawodu. Kiedy zauważymy pierwsze niepokojące symptomy, kierujemy swoje kroki do laryngologa. Jeśli okaże się, że ubytek słuchu jest na tyle duży, że niezbędne okazuje się zastosowanie aparatu słuchowego, kolejnym odwiedzonym przez nas specjalistą będzie protetyk słuchu. Ale kim właściwie jest ta osoba?

Kim jest protetyk słuchu?

Protetyk słuchu jest specjalistą zajmującym się pacjentami borykającymi się z niedosłuchem, a jego zadanie polega na dostosowaniu aparatów słuchowych według indywidualnych potrzeb pacjenta, ich projektowania i wykonywania, a także profesjonalnej konserwacji. Protetyk słuchu bierze również udział w projektowaniu tzw. teleportów dla muzyków estradowych czy prezenterów telewizyjnych.

Niezbędne kwalifikacje protetyka

Aby zostać wykwalifikowanym protetykiem słuchu, konieczne jest ukończenie studiów na tym kierunku tudzież profilowanej szkoły policealnej. Po zdobyciu odpowiedniej teorii oraz praktyki przyszły protetyk zostaje poddany egzaminom teoretycznym oraz praktycznym, po których zaliczeniu otrzymuje tytuł protetyka słuchu. W zdobyciu tego typu kwalifikacji przydatne będą umiejętności manualne, a także zainteresowania z zakresu medycyny, biologii człowieka i zagadnień technicznych. Ponieważ praca protetyka polega także na bezpośrednim kontakcie z klientem, niezbędne jest posiadanie takich cech, jak cierpliwość, empatia, wyrozumiałość oraz komunikatywność. Dodatkowym, dość znaczącym atutem będą również umiejętności handlowe, wszak sprzedanie wykonywanych przez protetyka produktów również należy do zadań tej profesji. Do zadań protetyka należeć będzie profesjonalne doradztwo z zakresu doboru aparatów słuchowych, dobranie i zaprojektowanie sprzętu, a także wykonanie go i konserwacja.

Cechy wyróżniające dobrego protetyka słuchu

Dobry protetyk słuchu musi posiadać umiejętność idealnego dobrania kształtu i rozmiaru aparatu słuchowego (aby nie powodował dyskomfortu ani bólu podczas noszenia), jak również perfekcyjnego dostrojenia głośności przekazywanych dźwięków, aby były one wystarczająco czytelne, ale przy tym nie drażniące. Przy wyborze zaufanego protetyka słuchu kierujmy się takimi cechami, jak:

  • profesjonalizm;
  • empatia;
  • cierpliwość;
  • poświęcenie czasu na rzetelne i dokładne wykonanie badań;
  • dalsze wspieranie i pomoc po zakupie aparatu;
  • umiejętność ustalenia rozsądnej ceny usługi.

Jeżeli po pierwszej wizycie stwierdzimy, że dany protetyk słuchu pozostawia wiele do życzenia, warto przedłużyć poszukiwania do momentu, w którym trafimy na naprawdę godnego uwagi specjalistę. Pamiętajmy, że od odpowiedniego doboru aparatu słuchowego zależeć będzie nie tylko wygoda jego noszenia, ale także komfort życia codziennego.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany, fot. CC BY 2.0/ Travis Isaacs/ Flickr