Dodano: 10 kwietnia 2019r.

Psy potrafią wyczuć nowotwór z próbek krwi

Badania pokazują, że psy mogą wykorzystywać swój wysoce rozwinięty zmysł węchu do wykrywania nowotworów w próbkach krwi. Nasi czworonożni przyjaciele robią to z zadziwiająca, aż 97 proc. skutecznością. Badanie mogą doprowadzić do nowych, nieinwazyjnych i niedrogich sposobów wykrywania choroby.

Psy mogą wyczuć raka próbkach krwi

 

Psy mają receptory węchu 10 tys. razy bardziej czułe niż ludzie, co czyni je niesłychanie wrażliwymi na zapachy. Potrafią wyczuć nawet najlepiej ukryte narkotyki czy materiały wybuchowe. We wcześniejszych badaniach wykazano, że psy mogą zidentyfikować różne choroby, chociażby chorobę Parkinsona. Nowe badania sugerują, że psy mogą także wykorzystywać swój zmysł węchu do wykrywania nowotworów.

Wyniki eksperymentu z psami zostały przedstawione przez naukowców ze startupu BioScentDx na spotkaniu 2019 Experimental Biology, które miało miejsce w ubiegły weekend w Orlando. Uczeni twierdzą, że wysoce rozwinięte receptory zapachowe psów pozwalają im wykrywać nowotwory z próbek krwi. Co więcej, zgodnie z przedstawioną prezentacją, psy rozpoznają nowotwór aż z 97 proc. skutecznością, co potencjalnie może prowadzić do nowych metod diagnozowania choroby, które byłyby tańsze i nieinwazyjne.

 

- Nie ma obecnie lekarstwa na raka. Wczesne wykrycie daje największe nadzieje na przeżycie – powiedziała Heather Junqueira, główna badaczka w BioScentDx i autorka badań. - Bardzo czuły test do wykrywania nowotworów może potencjalnie uratować tysiące istnień ludzkich i zmienić sposób leczenia choroby – dodała.

O tym, że psy mogą wyczuć nowotwór, mówi się od dawna. Jednak do tej pory badania okazywały się w dużej mierze niejednoznaczne. W nowych badaniach wzięły udział cztery dwuletnie psy rasy beagle. Junqueira i jej koledzy wykorzystując formę pozytywnego treningu behawioralnego (clicker training) nauczyli psy rozróżniać normalną surowicę krwi od próbek pobranych od pacjentów ze złośliwym nowotworem płuc. Trzy z psów trafnie rozpoznawały próbki nowotworu płuc z 96,7 proc. skutecznością. Próbki zdrowej krwi identyfikowały z 97,5 proc. skutecznością.

- Ta praca jest bardzo ekscytująca, ponieważ otwiera drogę do dalszych badań wzdłuż dwóch ścieżek, z których obie mogą prowadzić do nowych narzędzi wykrywania nowotworów - powiedział Junqueira. - Jedna wykorzystuje wykrywanie zapachów przez psy, jako metodę przesiewową w przypadku nowotworów, a druga polega na określeniu związków biologicznych, które psy wyczuwają, a następnie zaprojektowaniu testów na podstawie tych związków – wyjaśniła.

Naukowcy z BioScentDx, firmy odpowiedzialnej za badania, mają nadzieję wykorzystać wykrywanie zapachów przez psy do dalszego rozwijania nieinwazyjnych technik badań przesiewowych w kierunku nowotworów i innych chorób zagrażających życiu. Kolejnym krokiem mają być badania z udziałem wspomnianych beaglów nad nowotworem piersi. Psy będą uczone wyczuwać chorobę nie z próbek krwi, jak w tym badania, a z oddechu.

 

Źródło: The Telegraph, EurekAlert!, fot. BioScentDx