Dodano: 30 wrzesień 2021r.

Prof. Pyrć: publikacja o częstym występowaniu stanu zapalnego po szczepionkach mRNA okazała się fałszywką

Publikacja kanadyjskiego badania dotycząca częstego występowaniu stanu zapalnego po szczepionkach mRNA przeciwko COVID-19 okazał się być nieprawdziwa – ostrzega prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorzy badań popełnili kardynalny błąd w obliczeniach.

Prof. Pyrć: publikacja o częstym występowaniu stanu zapalnego po szczepionkach mRNA okazała się fałszywką

 

Z badań przeprowadzonych w Ottawa Heart Institute w Kanadzie wynikało, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 często, bo raz na 1 000 podań, wywołują zapalenie mięśnia sercowego. Informacja ta szybko zostało podchwycona przez ruchy antyszczepionkowe i rozpowszechniona w mediach. Okazało się jednak, że popełniono w obliczeniach kardynalny błąd matematyczny.

Prosty błąd

Badacze kanadyjscy analizowali dane pacjentów zaszczepionych preparatami Pfizera i Moderny w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2021 r. Stwierdzili, że w tym okresie u 32 osób spośród 32 379 zaszczepionych w Ottawie doszło do zapalenia mięśnia sercowego. Czyli aż u jednej osoby na 1000 zaszczepionych, znacznie częściej niż wskazywały na to międzynarodowe badania kliniczne.

Kanadyjscy badacze omyłkowo uwzględnili zaledwie ponad 32 tys. osób, którym podano szczepionki mRNA, tymczasem takich pacjentów w tym okresie dwóch miesięcy było ponad 800 tys. – wynika z danych Ottawa Public Health. A to oznacza, że do zapalenie mięśnia sercowego dochodziło u jednej osoby na 25 tys. zaszczepionych.

"Szkoda już się stała...”

„Publikacja dotyczącą częstego występowania stanu zapalnego mięśnia sercowego po szczepionkach mRNA okazała się być fałszywką 'podrasowaną' przez środowiska antyszczepionkowe – stwierdza na twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie. - „Praca oczywiście wycofana, ale szkoda już się stała...”.

Dr Peter Liu z Ottawa Heart Institute tłumaczy w wypowiedzi dla BBC News, że badania opublikowano przedwcześnie, zanim dokonano ich przeglądu i ostatecznej weryfikacji.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Zbigniew Wojtasiński