Dodano: 08 październik 2019r.

Nietrzymanie moczu u dzieci - kiedy warto udać się do specjalisty?

Niektóre tematy trudno jest poruszyć z lekarzem czy też farmaceutą, ponieważ są one dla nas krępujące. Do takich problemów należy nietrzymanie moczu u dzieci – dolegliwość bardzo kłopotliwa i występująca niestety dość często. Może mieć ono różne przyczyny i w każdym przypadku leczenie będzie wyglądało inaczej. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przybliżymy ten temat.

Nietrzymanie moczu u dzieci - kiedy warto udać się do specjalisty?

 

Rodzaje nietrzymania moczu

  • Moczenie pierwotne – w tym przypadku dziecko od urodzenia nie kontroluje opróżniania pęcherza. Jest to najczęstszy rodzaj, jeśli chodzi o nietrzymanie moczu u dzieci. Spowodowany być może nocną poliurią, co oznacza niewystraczające zagęszczenie i dużą ilość moczu w godzinach nocnych. Moczenie pierwotne zwykle łagodnieje z wiekiem i przechodzi samo.
  • Moczenie wtórne – pojawia się już po „opanowaniu” pęcherza przez dziecko. Jest ono zazwyczaj spowodowane chorobami układu moczowego oraz problemami natury emocjonalnej. Warto dodać, że może ono nasilać się z czasem.

Nietrzymanie moczu u dzieci podzielić można również na wysiłkowe oraz naglące. W przypadku moczenia naglącego, dziecko odczuwa nagłe parcie na pęcherz i często próbuje zapobiec oddaniu moczu, na przykład krzyżując nogi. Moczenie wysiłkowe z kolei nie wywołuje takiego odczucia, dziecko może nawet tego nie zauważyć. Charakterystyczne jest w tym przypadku popuszczanie moczu podczas wysiłku fizycznego oraz zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, głównie podczas kichania czy kaszlu.

Jak stwierdzić czy dziecko ma problemy z oddawaniem moczu?

Nietrzymanie moczu u dzieci powinno niepokoić, gdy maluch ma ponad 5 lat i kilka razy moczy się w ciągu dnia oraz nocy. Być może dziecko nie kontroluje w pełni swojego pęcherza, co nie znaczy jednak, że należy zignorować objawy.

Jeśli widzimy wyraźny problem, warto przez jakiś czas notować, jak często dziecko się moczy i ile przyjmuje płynów. Na tej podstawie lekarz będzie mógł ocenić jak przedstawia się problem. W razie potrzeby zlecić może badania takie jak: ciśnienie tętnicze krwi, ocena narządów płciowych, badanie brzucha czy też badanie krwi i moczu. Dzięki temu ustali on przyczynę moczenia i wybierze odpowiednie leczenie.

Jak wygląda leczenie moczenia nocnego?

Jeśli rodzice zaobserwują, że dziecko powyżej 5 roku życia moczy się w nocy, powinni udać się do lekarza pediatry. W żadnym wypadku nie należy karać dziecka za zmoczenie łóżka, ponieważ może to jedynie pogłębić problem. W każdym przypadku nocnego moczenia najważniejsze jest ustalenie jego przyczyny.

Leczenie nocnego moczenia wymaga sporej cierpliwości od rodziców, a jego wyniki mogą być widoczne dopiero po upływie kilku miesięcy. We wstępnej fazie leczenia zaleca się zwykle zmianę trybu życia i diety dziecka:

  • dziecko powinno rozpoczynać noc z pustym pęcherzem,
  • należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dziecko nie piło przed snem,
  • nie powinno się używać pampersów u dzieci powyżej 3-go roku życia, ponieważ osłabiają one motywację dziecka do wstawania w nocy w celu oddania moczu.

 

Źródło: Artykuł partnera, fot. Pixabay