Dodano: 16 maj 2019r.

Na Politechnice Łódzkiej dokonano pierwszej w Europie biopsji optycznej Ramana in vivo

Pierwsza w Europie ramanowska biopsja optyczna i nawigacja operacyjna mózgu in vivo - przełomowe osiągnięcie diagnostyczne w Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Politechniki Łódzkiej. Prof. Halina Abramczyk kierująca zespołem naukowców, który opracował innowacyjną technikę wykorzystującą spektroskopię Ramana w identyfikacji nowotworów, przekazała informację o kolejnym postępie w prowadzonych badaniach.

Testy laboratoryjne

 

- Kilka dni temu Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Politechniki Łódzkiej dokonało pierwszej w Europie biopsji optycznej Ramana in vivo na mózgu żywego szczura. Uzyskane wyniki całkowicie potwierdziły dotychczasowe wyniki dla biomarkerów Ramana uzyskane ex vivo dla tkanek ludzkich – poinformowała prof. Abramczyk.

Metoda biopsji optycznej służącej do identyfikacji nowotworów opracowana przez naukowców z PŁ jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta, pozwala w jednym pomiarze oszacować stopień złośliwości histologicznej nowotworu, a identyfikacja zmian nowotworowych zachodzi z precyzją rzędu ułamków mikrometra.

 

Jak mówi prof. Abramczyk, procedura polega na oświetlaniu badanego miejsca światłem lasera z zastosowaniem sondy światłowodowej oraz analizie widma Ramana powstającego w ciągu sekund jako odpowiedź tkanki. Badanie nie wymaga wycięcia tkanek z organizmu pacjenta i polega jedynie na przyłożeniu sondy światłowodowej do tkanki podejrzanej o istnienie zmiany nowotworowej.

Prof. Halina Abramczyk podkreśla inne zalety metody. - Przeprowadzone dotychczas badania laboratoryjne ex vivo z wykorzystaniem preparatów tkanek pobranych od kilkuset pacjentów onkologicznych wykazały jednoznacznie, że opracowana metoda biopsji optycznej i wirtualnej histopatologii jest: szybka (wynik uzyskiwany jest w trakcie badania), obiektywna (wynik badania opiera się o pasma rejestrowane w widmie Ramana i jest niezależny od interpretacji i doświadczenia zawodowego personelu medycznego). Bardzo wysokie, powyżej 90 proc., są takie parametru testu, jak jego czułość (zdolność do poprawnego wykrycia badanej cechy) i swoistość (wykrycia jej braku). Badanie tkanek jest możliwe bez wprowadzania jakichkolwiek substancji dodatkowych do ciała pacjenta lub stosowania kontrastu - powiedziała Abramczyk.

Przytoczone fakty potwierdzają, że opracowane narzędzie diagnostyczne stanowi przełom jakościowy dla pacjentów umożliwiając onkologom otrzymanie precyzyjnego, obiektywnego wyniku badań w ciągu sekund/minut.

Badania przeprowadzono w Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Politechniki Łódzkiej dla nowotworów: mózgu, piersi, narządów głowy i szyi, przewodu pokarmowego.

 

Źródło: Politechnika Łódzka