Dodano: 11 kwietnia 2024r.

Jak uniknąć zmęczenia oczu podczas długich podróży samochodem?

Długie podróże samochodem mogą odbijać się na naszym samopoczuciu, ale również kondycji naszych oczu. W jaki sposób dbać o wzrok, gdy przed nami długa trasa za kierownicą?

Jak uniknąć zmęczenia oczu podczas długich podróży samochodem?

 

Przyczyny zmęczenia wzroku podczas jazdy samochodem

Podstawowym powodem, dla którego czujemy zmęczenie wzroku po długiej jeździe samochodem, jest ciągłe, długotrwałe napięcie akomodacji oka. 

Ponadto, będąc skupionymi na zadaniu wymagającym precyzyjnego widzenia, jakim jest prowadzenie auta, mamy tendencję do rzadszego mrugania. To prowadzi do gorszego nawilżenia oczu i wystąpienia tzw. zespołu suchego oka.

Nierzadko zmęczenie oczu powodowane jest nieodpowiednią ochroną wzroku lub jej zupełnym brakiem. W takim przypadku możemy wiele zmienić, aby poprawić swój komfort w czasie jazdy. 

Znaczenie regularnych przerw

Regularne przerwy na długiej trasie są bardzo istotne. Po pierwsze, pozwalają opanować zmęczenie. Po drugie, zwiększają bezpieczeństwo nasze i współpasażerów. W czasie przerw warto pamiętać, że tak jak nasze nogi potrzebują rozprostowania, również nasze oczy potrzebują "rozruszania" i odprężenia. Warto w czasie przerwy zamknąć je na parę chwil, a następnie poprzenosić wzrok z elementów położonych daleko na te blisko - w ten sposób ćwiczymy akomodację, która w czasie trasy jest ustawiona jedynie na drogę.

Dobór odpowiednich okularów do jazdy samochodem

Osoby, które mają wadę wzroku i na co dzień noszą okulary, powinny rozważyć zakupów okularów z soczewkami wyposażonymi w powłokę antyrefleksyjną. Odbija ona światła, przez co zmniejsza ryzyko występowania podrażnienia oczu, zapewniając większy komfort podczas prowadzenia samochodu.

Bez wątpienia w samochodzie potrzebne będą również okulary przeciwsłoneczne - i to zarówno osobom z wadą wzroku, jak i cieszącym się doskonałym zdrowiem oczu. Do wyboru mamy soczewki z filtrami UV o różnym stopniu ochrony, które zapobiegają rozwojowi chorób wynikających z ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ale również poprawiają komfort widzenia. Świetnym rozwiązaniem dla kierowców są soczewki polaryzacyjne, które dodatkowo polepszają ostrość widzenia, odbijając pionowe promienie światła.

Dla osób z wadą wzroku, szukających najlepszych rozwiązań, doskonałym wyborem okażą się okulary progresywne dla kierowców. To okulary umożliwiające sprawne widzenie na każdej odległości nawet, jeśli posiadamy jednoczesne problemy z widzeniem w bliży i dali (starczowzroczność). W przeciwieństwie do soczewek dwuogniskowych, soczewki progresywne prezentują się tak samo jak zwykłe okulary korekcyjne. Funkcjonalnie są o wiele wygodniejsze od dwuogniskowych.

Na uwagę zasługują również szkła fotochromowe - to nowoczesne rozwiązanie umożliwia samodzielne przyciemnianie się szkieł w zależności od promieniowania UV. W ten sposób niweluje to konieczność posiadania zawsze przy sobie dwóch par okularów - zwykłych korekcyjnych i korekcyjnych przeciwsłonecznych. 

Odpowiednie oświetlenie w kabinie samochodu

Wiele nowych modeli samochodów posiada szyby z filtrami UV, które chronią kierowców przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo bywają również przyciemniane np. w górnej części, dzięki czemu ograniczają wpadanie promieni słońca do kabiny samochodu. Warto również korzystać z wbudowanych osłon po stronie kierowcy i pasażera.

W miarę możliwości nie powinniśmy podróżować nocą - nie tylko ze względu na ogólny komfort organizmu i bezpieczeństwo, ale również nasz wzrok. Oczy ludzkie z natury nie są przyzwyczajone do wysiłku w ciemności, dlatego męczą się znacznie bardziej po zmroku. Jeśli już jednak musimy podróżować w nocy upewnijmy się, że kokpit samochodu jest oświetlony w delikatny sposób umożliwiający czytanie informacji, ale nie rażący po oczach. Należy także zadbać o wyłączenie wszystkich dodatkowych źródeł światła w samochodzie (ekranów telefonów, żarówek etc.), aby nie obciążać dodatkowo wzroku nadmiernym kontrastem z ciemnością na zewnątrz.

Dieta wspierająca zdrowie oczu

Warto pamiętać, że chcąc cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej, powinniśmy spożywać jak najwięcej produktów zawierających witaminę A, D i E. Dodatkowo wskazane jest także korzystanie z dobrodziejstw kwasów DHA. 

Podsumowując, w czasie podróży samochodem warto pamiętać o regularnych przerwach, również ze względu na zdrowie oczu. Używanie okularów korekcyjnych z powłokami antyrefleksyjnymi i okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV jest konieczne, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

 

Źródło: artykuł partnera