Dodano: 24 grudnia 2019r.

Chroniczny ból pleców? Możesz potrzebować rehabilitacji

Ból pleców może być związany ze schorzeniem kręgosłupa. Dziś to już choroba cywilizacyjna, z którą zmagają się niemal wszyscy. Nie da się ukryć, że praca, którą wykonujemy oraz styl życia, jaki prowadzimy, nie sprzyjają naszym kościom, mięśniom i stawom. Warto reagować zawczasu, ponieważ im dłużej zwlekamy, tym gorzej. A kiedy jest już późno, a ból dokucza niemal nieustannie, pozostaje wyłącznie jedno rozwiązanie – rehabilitacja.

Ból pleców

 

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

W momencie, gdy czujemy, że inne sposoby nie pomagają. To bardzo proste – nic nie pomaga na ból, udajemy się do specjalisty. Faszerowanie się kolejnymi lekami oraz smarowanie maściami nic nie da. Możemy tylko zaszkodzić swojemu zdrowiu, ponieważ środki przeciwbólowe na dłuższą metę potrafią narobić sporo szkód. Rehabilitacja kręgosłupa – tylko to nam pozostaje i jest to jedyne słuszne wyjście.

Oczywiście, są także sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług rehabilitanta, mimo że cieszymy się dobrym zdrowiem. Złamania czy wypadki również się zdarzają i wtedy jest to jedyna droga do odzyskania sprawności. 

Skąd ten problem?

Skupmy się jednak na tym, co powoduje schorzenia kręgosłupa na co dzień. To przede wszystkim praca. Zarówno fizyczna, jak i biurowa. W pierwszym wypadku kręgosłup jest nadwyrężany ciężarem – często źle przenoszonym. W drugim natomiast wina leży w… siedzeniu. Niewłaściwym, czyli takim, gdzie odcinek lędźwiowy nie przylega do oparcia i działa na niego ogromna siła.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem zajrzyj na https://wojnar.pl/rehabilitacja-kregoslupa/

Rehabilitacja kręgosłupa, na którą się udajemy, musi być przeprowadzona przez fachowców, którzy podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie. Po zebranym wywiadzie, wiedzą jakich metod użyć. Mogą to być masaże, zestawy ćwiczeń czy elektrostymulacja. Na każdego działa co innego, ale też każdy ból jest inny, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia. 

Czy można zapobiec rehabilitacji? 

Można, oczywiście. Jednak, aby to zrobić, trzeba systematycznie dbać o swój kręgosłup. Bez względu na to, czym się zajmujemy, powinniśmy wygospodarować przynajmniej kwadrans dziennie, aby ćwiczyć mięśnie podtrzymujące nas w pionie.

Rehabilitacja kręgosłupa nie będzie nam potrzebna, kiedy odpowiednio wyćwiczymy nasze plecy. Rozciąganie czy pompki sukcesywnie wzmacniają mięśnie, dzięki czemu nasz kręgosłup zostaje odciążony. Ważne są też inne czynniki. Wspomniane przenoszenie ciężarów oraz siedzenie. Pamiętajmy, że przy podnoszeniu różnych sporo ważących przedmiotów, powinniśmy to robić z ugiętych kolan. W ten sposób rozkładamy wysiłek na kilka partii, a nie wyłącznie na plecy. Natomiast przy pracy biurowej, ważne jest, siedzieć zgodnie ze sztuką – wyprostowanym, przy oparciu, a nie zsuniętym, ponieważ szybciej niż później odczujemy dolegliwości w mięśniach oraz w kręgosłupie. Są to bardzo proste kwestie, więc pamiętajmy o nich, a nasze plecy na pewno nam za to podziękują.

 

Źródło: Artykuł partnera