Dodano: 14 września 2016r.

„Amerykańskie Noble” 2016 rozdane

Szlak biochemiczny, dzięki któremu komórki wykrywają zmiany w stężeniu tlenu oraz technika namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C – to odkrycia, które zostały uhonorowane „amerykańskimi Noblami”.

Badania w laboratorium

 

Nagrody Laskera, bo o nich mowa, określane są mianem „amerykańskich Nobli”. Wyróżnienie przyznawane jest od 1946 roku żyjącym naukowcom przez Laser Foundation założoną przez pioniera reklamy. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: podstawowe badania medyczne, kliniczne badania medyczne, za specjalne osiągnięcia w dziedzinie medycyny oraz za zasługi dla służby publicznej - ta nagroda nazwana została na cześć żony Laskera - Mary Woodard Laser.

W pierwszej kategorii wyróżnieni zostali William G. Kaelin Jr. z Dana-Farber Cancer Institute/Harvard Medical School, Peter J. Ratcliffe z Instytutu Francisa Cricka Uniwersytetu Oksfordzkiego i Gregg L. Semenz z Johns Hopkins University School of Medicine za ujawnienie mechanizmu, za pomocą którego komórki wykrywają zmiany stężenia tlenu.

Nagrodę w drugiej kategorii przyznano Ralfowi F.W. Bartenschlagerowi z Uniwersytetu w Heidelbergu, Charlesowi M. Rice'owi z Rockefeller University oraz Michaelowi J. Sofii z firmy Arbutus Biopharma za wynalezienie sposobu namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C.


Nagrody Laskera, fot. Lasker Foundation


W trzeciej kategorii zwyciężył Bruce M. Alberts z University of California studia nad replikacją DNA oraz za badania nad biochemią białek. Nagroda im. Mary Woodard Laser nie została przyznana.

Nagrody Laskera uznawane są za bardzo prestiżowe wyróżnienie. 86 spośród jej laureatów zdobyło także nagrodę Nobla w dziedzinie fizjoligii lub medycyny.

 

Źródło: laskerfoundation.org, wyborcza.pl, fot. Lasker Foundation