Dodano: 08 kwietnia 2024r.

Na dnie mórz i oceanów zalega 11 milionów ton plastikowych odpadków

W nowych badaniach naukowcy oszacowali, ile odpadów z tworzyw sztucznych trafia na dno oceanów. Według wyliczeń może tam zalegać nawet 11 milionów ton plastikowych śmieci.

Na dnie mórz i oceanów zalega 11 milionów ton plastikowych odpadków

 

Szacunków dokonali naukowcy z australijskiej CISRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) oraz Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie. Jak wskazują w publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Deep Sea Research Part I Oceanographic Research Papers” (DOI: 10.1016/j.dsr.2024.104266), na dnie oceanów zalega aż 11 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Nawet 11 milionów ton

W komunikacie opublikowanym przez CISRO naukowcy wskazują, że co minutę do oceanu trafia ciężarówka plastikowych śmieci. Ale oczekuje się, że do 2040 r. zużycie tworzyw sztucznych podwoi się, dlatego zrozumienie, w jaki sposób i dokąd przemieszczają się odpadki, ma kluczowe znaczenie dla ochrony ekosystemów morskich i dzikiej przyrody.

Dr Denise Hardesty z CSIRO, współautorka badań stwierdziła, że to pierwsze szacunki pokazujące, ile odpadów z tworzyw sztucznych trafia na dno oceanu, gdzie się gromadzą, zanim zostaną rozbite na mniejsze kawałki i zmieszane z oceanicznymi osadem. - Wiemy, że co roku miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych trafiają do naszych oceanów, ale nie wiedzieliśmy, ile z tych zanieczyszczeń trafia na dno – powiedziała dr Hardesty.

Szacunki dotyczące mikroplastików zalegających na dnie mórz i oceanów były już przedmiotem badań, ale w nowych pracach uczeni uwzględnili również większe przedmioty, jak reklamówki czy plastikowe kubki. - Odkryliśmy, że dno oceanu stało się miejscem spoczynku większości zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Szacuje się, że do dna oceanu dociera od 3 do 11 milionów ton plastiku – przyznała dr Hardesty.

Plastikowe odpady na dnie oceanów

W swoich pracach uczeni zbudowali dwa modele predykcyjne w celu oszacowania ilości i rozmieszczenia tworzyw sztucznych na dnie oceanu – jeden oparty na danych ze zdalnie sterowanych pojazdów, a drugi na danych z trałowców.

Na podstawie danych ze zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych szacuje się, że na dnie oceanów znajduje się od 3 do 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. Dane te pokazują również, że śmieci te głównie skupiają się wokół kontynentów. Około połowa (46 procent) szacowanej masy plastikowych śmieci na dnie oceanów znajduje się na głębokości powyżej 200 m. Pozostała część opadła w głębiny.

Chociaż morza śródlądowe zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż oceany (11 proc. w porównaniu z 56 proc.), badania pokazują, że obszary te zawierają tyle samo plastikowych odpadków na dnie, co znacznie większe oceany. - Te odkrycia pomagają wypełnić istniejącą od dawna lukę w wiedzy na temat zachowania się tworzyw sztucznych w środowisku morskim – stwierdziła Alice Zhu z Uniwersytetu w Toronto, która kierowała badaniami.

- Zrozumienie tego, jak przemieszczają się i gdzie akumulują odpadki z tworzyw sztucznych w głębinach oceanu pomoże w podjęciu działań mających na celu redukcję źródeł zanieczyszczenia oraz działań zaradczych, zmniejszając w ten sposób ryzyko, jakie zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może stwarzać dla życia morskiego – dodała Zhu.

 

Źródło: CISRO, fot. Brian Yurasits, Unsplash