Dodano: 27 wrzesień 2021r.

Polska Wikipedia jest już z nami 20 lat!

W niedzielę 26 września 2021 polska Wikipedia świętowała swoje 20 urodziny! Ta największa na świecie wirtualna encyklopedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce. Co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników!

Polska Wikipedia jest już z nami 20 lat!

 

Te 20 lat to podróż od encyklopedii, której opasłe tomy uginały półki na szafkach, do bazy wiedzy liczącej prawie 1 500 000 artykułów, którą mamy na wyciągnięcie ręki, dostępną zawsze, wszędzie i o każdej porze.

Początki polskiej Wikipedii

Wikipedia polskojęzyczna została założona przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego. Początkowo funkcjonowała jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa i znajdowała się pod adresem wiki.rozeta.com.pl, należącym do krakowskiego przedsiębiorcy Shift. 12 stycznia 2002, zgodnie z sugestią twórców wersji angielskiej, została przyłączona do projektu międzynarodowego i przeniosła się pod adres pl.wikipedia.com, a 22 listopada 2002 na podstawowy do dnia dzisiejszego pl.wikipedia.org.

Wikipedii od zawsze przyświecały idee otwartości i współpracy, jest to projekt, który współtworzy na bieżąco tysiące osób w całej Polsce. Do spontanicznie rozwijającej się społeczności wolontariuszy może dołączyć każdy w dowolnej chwili i śmiało modyfikować strony. Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła, czuwa już łącznie ponad 4600 edytorek i edytorów.

Pasja do dzielenia się wiedzą

- Społeczność Wikipedii jest ogromnie różnorodna - tworzą ją bystrzy nastolatkowie i profesorowie na emeryturze, kobiety i mężczyźni, osoby z wielkich miast i małych miasteczek, nauczyciele i uczniowie, eksperci i hobbyści, osoby o różnych poglądach i zainteresowaniach. Wszystkich ich łączy pasja do dzielenia się wiedzą, dociekliwość i chęć pomocy innym. I dlatego potrafią znakomicie współpracować, ponad różnicami. I choć jeszcze parę lat temu często było słychać głosy, że społeczność Wikipedii nieuchronnie się skurczy, te proroctwa okazały się nieprawdą. Społeczność aktywnych edytorów polskiej Wikipedii rośnie od 2016 roku, w tym roku osiągając największy od lat wzrost - średnia miesięczna liczba osób aktywnie edytujących Wikipedię wzrosła o ponad 6 proc. - mówi Natalia Szafran-Kozakowska, specjalistka ds. wspierania społeczności Wikimedia Polska.

Rozwój Wikipedii na co dzień wspiera Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które skupia osoby działające na rzecz wolnej wiedzy i otwartej kultury.

 

Źródło: informacja prasowa