Dodano: 08 listopada 2021r.

Konkurs dla fanów fotografii i nauki. Rusza kolejna edycja Wiki Science Competition

Wikimedia Polska poinformowała o rozpoczęciu kolejnej już edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Zdjęcia zgłoszone do konkursu trafią do zbiorów Wikipedii. Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody.

Konkurs dla fanów fotografii i nauki. Rusza kolejna edycja Wiki Science Competition

 

Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią oraz jej projektami siostrzanymi. Za polską edycją konkursu Wiki Science Competition stoi Wikimedia Polska – stowarzyszenie promujące i wspierające polskojęzyczną edycję Wikipedii. Konkurs, jak informują w przesłanym komunikacie organizatorzy, ma na celu zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Wiki Science Competition

"Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać" - podkreśla w komunikacie Wikimedia Polska. "Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów i fotografek, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie z tą myślą, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką" - czytamy dalej.

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z 7 kategorii konkursowych:

  • Ludzie nauki, czyli naukowcy podczas pracy, analiz, badań itp. W ramach tej kategorii jest dodatkowa podkategoria "Kobiety w nauce",
  • Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.,
  • Media niefotograficzne, pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3 D, i inne,
  • Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które stanowią jedną całość,
  • Natura, czyli organizmy żywe i rośliny - także z ogrodów botanicznych i makrofotografie,
  • Astronomia,
  • Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Zdjęcia zasilą zbiory Wikimedia Commons

Wszystkie zdjęcia i materiały trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej. W roku 2019 wpłynęło z Polski aż 1360 zdjęć, a główną nagrodę w konkursie krajowym, a następnie międzynarodowym otrzymał Polak Marek Miś, za swoją niesamowitą fotografię mikroskopową rodzącej dafni (więcej na ten temat w tekście: Fotografia wykonana przez Polaka najlepszym zdjęciem naukowym świata).

Początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł szybko zdobył uznanie i już w 2015 roku zorganizowany został Europejski Konkurs Fotografii Naukowej, który objął osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski).

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronach Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Science_Competition_2021

Razem z organizatorami serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich pasjonatów nauki i fotografii! Prace można przysyłać do 20 grudnia 2021 r.

 

Źródło: Wikimedia Polska