Dodano: 18 lipiec 2017r.

Elon Musk: sztuczna inteligencja zagraża istnieniu ludzkiej cywilizacji

Elon Musk wziął udział w konferencji US National Governs Association w ubiegłym tygodniu, gdzie przestrzegł przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. Miliarder zaapelował o uregulowanie kwestii prawnych dot. sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja zagraża istnieniu ludzkiej cywilizacji – ocenił Musk.

Elon Musk

 

- Dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i zabijających innych ludzi, nie będą wiedzieli, jak zareagować, bo wydaje się to takie eteryczne – powiedział Musk. Jak zaznaczył, obecnie bardzo trudno jest traktować poważnie tego typu zagrożenia, ale podkreślił, że trzeba działać zanim będzie za późno.

National Governs Association to ciało doradcze dla gubernatorów Stanów Zjednoczonych. Pomaga im w sprawach polityki krajowej, a także umożliwia wymianę poglądów i koordynowanie inicjatyw międzypaństwowych. Organizacja funkcjonuje od 1908 roku.

- Sztuczna inteligencja to rzadki przypadek, w którym powinniśmy działać aktywnie we wprowadzaniu regulacji prawnych – przyznał Musk. – Jeśli będziemy wyłącznie reagować, może okazać się, że jest za późno. Sztuczna inteligencja jest fundamentalnym zagrożeniem dla istnienia ludzkiej cywilizacji – ocenił.

- Zwykle regulacje prawne są wprowadzane, gdy zdarzy się już wiele złych rzeczy i opinia publiczna domaga się nowego prawa. Zwykle mija wiele lat, zanim odpowiednie urzędy zajmą się regulacją prawną danego zagadnienia. Ale w przeszłości, nie były to zjawiska, które zagrażały istnieniu ludzkiej cywilizacji – wyjaśnił Musk.

Musk nie jest jedynym ze środowiska naukowego, który ostrzega przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. Wielokrotnie na ten temat mówił Stephen Hawking, który twierdzi, że nie przetrwamy na Ziemi następnych 1000 lat. Głównymi zagrożeniami, które wyliczył uczony są zagrożenia związane z nagłym pogorszeniem się sytuacji politycznej na świecie, które może doprowadzić do nagłej wojny nuklearnej, wzrastające ryzyko katastrof naturalnych, ale też śmiercionośny wirus stworzony przez człowieka, nad którym badacze stracą kontrolę oraz sztuczna inteligencja.
 


 Źródło: Futurism