Dodano: 15 lutego 2021r.

Egipt. Archeolodzy natrafili na najstarszy na świecie browar produkujący piwo na dużą skalę

Archeolodzy odkryli w Egipcie browar sprzed 5 tys. lat. Znalezione w pomieszczeniach artefakty wskazują na produkcję na dużą skalę – nawet 22 tys. litrów za jednym zamachem - podkreślają naukowcy.

Egipt. Archeolodzy natrafili na najstarszy na świecie browar produkujący piwo na dużą skalę

 

„Wspólna egipsko-amerykańska misja archeologiczna, kierowana przez dr Matthew Adamsa z New York University i dr Deborah Vischak z Princeton University, pracująca w Abydos odkryła, jak się uważa, najstarszy masowo produkujący piwo browar na świecie” - podały egipskie władze w oświadczeniu.

Starożytny browar

Mostafa Waziry, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu powiedział, że browar „prawdopodobnie sięga czasów króla Narmera”. Uważa się, że Narmer, który rządził Egiptem ponad 5000 lat temu, zjednoczony Górny i Dolny Egipt i założył I Dynastę władców starożytnego Egiptu.

Waziry dodał, że browar składał się z ośmiu dużych pomieszczeń, w których produkowano piwo. Znaleziono w nich około 40 glinianych garnków ustawionych w dwóch rzędach, które, jak sądzą badacze, były używane do podgrzewania mieszanki ziaren i wody do produkcji piwa.

Produkcja na dużą skalę

Badania wykazały, jak przyznał kierujący pracami Adams, że piwo było produkowane w tym miejscu na dużą skalę - około 22 400 litrów wytwarzanych „na raz”. Pozostałości browaru znaleziono w leżącym około 450 kilometrów na południe od Kairu Abydos, w którym od lat prowadzone są badania archeologiczne, szczególnie w pobliskiej nekropolii. Ze swoimi rozległymi cmentarzyskami i świątyniami z najdawniejszych czasów starożytnego Egiptu Abydos jest jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Egipcie.

Uczeni spekulują, że browar mógł zostać zbudowany w tym miejscu specjalnie w celu zaopatrywania żałobników w swoje produkty, które były konieczne do niektórych rytuałów odbywających się w obiektach cmentarzyska królów Egiptu. „Dowody na użycie piwa w obrzędach pogrzebowych znaleziono podczas wykopalisk w tych obiektach" – przyznał w oświadczeniu Adams.

To nie pierwsze odkrycie pochodzące ze starożytnego Egiptu wskazujące na produkcję piwa. Już wcześniej znajdowano artefakty na to wskazujące – chociażby fragmenty ceramiki sprzed 5000 lat używanej przez Egipcjan do produkcji piwa zostały odkryte na placu budowy w Tel Awiwie w 2015 roku.

 

Źródło: The Guardian, fot. Ministry of Tourism and Antiquities/FB