Dodano: 09 wrzesień 2021r.

Dlaczego warto studiować Finanse i Rachunkowość?

Do planowania i kontroli wszystkich procesów zachodzących w obszarach operacyjnych przedsiębiorstwa niezbędne jest stosowanie różnych instrumentów finansowych. Eksperci w tej dziedzinie regularnie rejestrują i dokumentują transakcje gospodarcze, takie jak roczne sprawozdania finansowe i bilanse, co stanowi podstawę planowania, informacji, zarządzania i koordynacji zadań w każdym przedsiębiorstwie.

Dlaczego warto studiować Finanse i Rachunkowość?

 

Czym zajmują się działy finansowe przedsiębiorstw?

Praktyka obejmuje wszystkie obszary korporacyjne, które mają do czynienia z finansami i rachunkowością. W działach finansowych przychodzące i wychodzące przepływy pieniężne i usługi są systematycznie dokumentowane, monitorowane i kontrolowane, co stanowi fundament dla spójnej rachunkowości. Na podstawie tych danych eksperci tworzą kluczowe raporty i prognozy, które służą jako narzędzia do zarządzania przedsiębiorstwem. Z ich pomocą także można kontrolować firmy pod względem towarowym i finansowym.

Kierunek Finanse i Rachunkowość — program studiów

Studia Finanse i Rachunkowość https://wsei.edu.pl/dla-studentow/studiuj-rachunkowosc/informacje-o-kierunku/ oferowane są w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Program dostarcza wyczerpującej wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, która jest wzbogacona o specjalistyczną wiedzę techniczną i metodologiczną z różnych obszarów rachunkowości.

Do najważniejszych zagadnień, które student poznaje na kierunku Finanse i Rachunkowość należą:

  • obserwacja i rozwój konkurencji oraz rynku,
  • uzależnienie firm od kluczowych danych biznesowych,
  • reagowanie na zmiany gospodarcze w sposób ukierunkowany i skuteczny,
  • utrzymanie wyników przedsiębiorstw,
  • analiza możliwości i ryzyka związanego z finansowaniem działalności i inwestycjami,
  • zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Warto również wspomnieć, że studia Finanse i Rachunkowość na WSEI to jedyne w Polsce, na których już po drugim roku można uzyskać certyfikat samodzielnego księgowego przygotowujący do wykonywania tego zawodu.

Możliwości kariery po ukończeniu studiów

Specjaliści ds. finansów i księgowości są w stanie wizualizować operacyjne źródła wartości, a następnie przedstawiać swoje analizy podmiotom zewnętrznym, takim jak banki, urząd skarbowy itp. Z drugiej strony, dostarczają wszelkich danych biznesowych, których firma potrzebuje do planowania, kontroli i bieżącego monitorowania. Wszystko to sprawia, że absolwenci kierunku Finanse i Rachunkowość znajdują zatrudnienie niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki, a w szczególności w kancelariach podatkowych i księgowych, firmach doradztwa zarządczego czy w administracji publicznej.

 

Źródło: artykuł partnera