Dodano: 15 września 2017r.

Dlaczego starsi ludzie mają większe uszy? Czy koty są płynne? Rozdano Antynoble 2017

Na Uniwersytecie Harvarda rozdano Ig Nobel Prize za najbardziej absurdalne badania naukowe. Wśród tegorocznych laureatów nagród popularnie zwanych Antynoblami znaleźli się naukowcy badający m.in. kwestię płynności kotów czy próbujący odpowiedzieć na pytanie, dlaczego starsi ludzie mają większe uszy.

Kot

 

Satyryczny charakter Ig Nobli ma na celu nie tylko śmieszyć, ale też skłaniać do myślenia oraz popularyzować naukę poprzez pokazanie zabawnej strony pracy badacza. Przyznawane są przez czasopismo Annal of Improbable Research i w tym roku zostały rozdane po raz 27.

Ceremonia rozdania odbyła się wczoraj na Uniwersytecie Harvarda. Antynoble na gali wręczają prawdziwi laureaci nagrody Nobla, choć nagrody te są traktowane z przymrużeniem oka. Podczas gali to zabawa jest najważniejsza. Laureaci na własny koszt musieli dostać się na imprezę, ale za to otrzymali czek na 10 bilionów dolarów… zimbabwańskich, które obecnie jednak są niewiele warte. Wartość nagrody wynosi około cztery centy.

Nagrody zostały przyznane w dziesięciu kategoriach. Nagrodę z dziedziny fizyki otrzymał Antoine Fardin z Laboratorium Fizyki Statystycznej w Lyonie we Francji, za badania nad płynnością… kotów. Badania, zatytułowane "Czy kot może być zarówno ciałem stałym, jak i ciekłym", został opublikowany w "Biuletynie Reologii". Reologia to dział mechaniki ośrodków ciągłych zajmujący się plastycznymi deformacjami oraz płynięciem materiałów. Francuz zainspirował się jednym z artykułów w serwisie Boredpanda.com, który sugerował, że koty są płynem, bo przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują.

Nagrodę z ekonomii otrzymali Matthew Rockloff oraz Nancy Greer za badania dowodzące, że kontakt z krokodylami może skłaniać ludzi do hazardu. Na potrzeby badań, które zostały szczegółowo opisane w czasopiśmie "Hazard Studies", naukowcy zbadali 62 mężczyzn i 41 kobiet. Okazało się, że ludzie, którzy mieli wcześniej kontakt z krokodylami, grali bardziej ryzykownie i na wyższe stawki od tych, którzy unikali gadów.

Pokojową nagrodę Ig Nobel Prize otrzymali Milo Puhan, Alex Suarez, Christian Lo Cascio, Alfred Zahn, Markus Heitz oraz Otto Braendli za uzyskanie dowodu, że regularne granie na instrumencie dętym australijskich aborygenów zwanym didgeridoo skutecznie eliminuje chrapanie i bezdech senny. Wynika to z tego, że technika gry na tym instrumencie wzmacnia mięśnie języka oraz górnych dróg oddechowych. Artykuł badaczy opublikowano w "British Medical Journal".

Nagroda z dziedziny anatomii trafiła w ręce Jamesa Heathcote’a za badania nad wielkością ludzkich uszu. W pracy opublikowanej również w "British Medical Journal" naukowiec spróbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego starsi ludzie mają większe uszy. Podczas pracy badacz wraz z asystentami zmierzył uszy 206 ochotnikom w wieku od 30 do 93 lat. I rzeczywiście, im człowiek był starszy, tym miał większe uszy. Naukowiec ustalił, że podczas gdy reszta ciała wraz z wiekiem przestaje rosnąć, uszy zachowują się inaczej i przyrastają około 0,22 mm na rok. Jednak badacz nie wykazał, dlaczego tak się dzieje.

Kazunori Yoshizawa, Rodrigo Ferreira, Yoshitaka Kamimura i Charles Lienhard otrzymali Ig Nobla z biologii za odkrycie „kobiecego penisa i męskiej pochwy u owadów jaskiniowych". Ten szwajcarsko-japoński zespół badaczy odkrył pierwszy przypadek odwrócenia narządów płciowych u czterech gatunków owadów z rodzaju Neotrogla zamieszkujących jaskinie w Brazylii. Samice tych owadów posiadają penisopodobne narządy płciowe, a samce coś w rodzaju pochwy. Praca naukowa została opublikowana w piśmie "Current Biology".

Ig Nobel z dynamiki płynów powędrował do Jiwona Hana za badania nad dynamiką rozchlapywania się kawy podczas poruszania się z kubkiem. Młody badacz z University of Wirginia odkrył, że rozchlapywanie jest znacznie mniejsze, gdy idzie się do tyłu.

Nagrodą z dziedziny odżywiania uhonorowani zostali Fernanda Ito, Enrico Bernard, Rodrigo Torres za prace nad spożywaniem ludzkiej krwi przez nietoperze. Podczas badań nad nietoperzami z gatunku wampirek sierścionogi (Diphylla ecaudata) z Parku Narodowego Catimbau w Brazylii trio odkryło ślady ludzkiego DNA w odchodach tych stworzeń.

Z medycyny nagrodę otrzymali Jean-Pierre Royet, David Meunier, Nicolas Torquet, Anne-Marie Mouly, Tao Jiang. Zespół francuskich naukowców  użył zaawansowanych technik skanowania mózgu, by zmierzyć stopień, w jakim niektórzy odczuwają niechęć do… sera. Badacze ujawnili, że ludzie, którzy nie lubią sera, mają bardziej aktywną część kresomózgowia oraz istoty czarnej jąder podstawnych. Praca została opublikowana na łamach pisma "Frontiers in Human Neuroscience".

Nagrodę z dziedziny procesów poznawczych otrzymali Matteo Martini, Ilaria Bufalari, Maria Antonietta Stazi i Salvatore Maria Aglioti za wykazanie, że u bliźniaków jednojajowych występują problemy z rozpoznaniem na zdjęciach samych siebie. Praca na ten temat została opublikowana na łamach "PLOS ONE".

Marisa López-Teijón, Álex García-Faura, Alberto Prats-Galino, Luis Pallarés Aniorte zostali uhonorowani nagrodą z dziedziny położnictwa. Grupa hiszpańskich naukowców dowiodła, że  płód lepiej reaguje na muzykę odtwarzaną wewnątrz pochwy ciężarnej niż na jej brzuchu. Ta przełomowa praca została nawet wykorzystana komercyjnie. Dzięki niej powstał dopochwowy głośnik Babypod.

 

Źródło: improbable.com, Live Science, fot. Imgur.com