Dodano: 28 luty 2020r.

Korekcja przegrody nosa - co musisz wiedzieć?

Zaburzenie oddychania, zatkany nos, kłopoty z powonieniem, chrapanie lub krwawienie z nosa. Te czynniki mogą być powodem do wizyty u laryngologa. Występują na skutek urazów lub są wrodzone. Utrudniają funkcjonowanie i mogą być powodem do wykonania septoplastyki.

oczy

 

Korekcja przegrody nosa - kiedy jest wskazana?

Wizyta u laryngologa to podstawowy krok, gdy chcemy dowiedzieć się, czy leczenie operacyjne naszych dolegliwości jest konieczne. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim wspomniane kłopoty z oddychaniem, chrapanie, zaburzenie odczuwania zapachów, a nawet kłopoty ze słuchem. Także utrudniona emisja głosu, szczególnie w przypadku zawodów wymagających długotrwałego i wyraźnego mówienia jest motywem do wykonania operacji. Korekcja przegrody nosa jest również potrzebna w sytuacji urazów wywołanych grą na przykład w koszykówkę lub piłkę nożną, gdy piłka uderzy nas w twarz.

Septoplastyka - krótki opis zabiegu

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa najczęściej około godziny. Lekarz zajmuje się jedynie miejscami w jamie nosowej. Kształt całego nosa pozostaje bez zmian. Blizny są niewidoczne. Z reguły głównym celem zabiegu jest usunięcie chrząstek, które są zdeformowane. Następnie przywrócenie ich do właściwego kształtu i umieszczenie w tym samym miejscu, co wcześniej. Czasami potrzebna jest również zmiana wyglądu części kostnych znajdujących się w przegrodzie nosowej.

Następnie lekarz zakłada szwy oraz dokonuje tzw. tamponady nosa. Aktualnie wkładanie opatrunku do nosa, aby powstrzymać krwawienie, zastępuje się stopniowo separatorami wykonanymi z silikonu. Usuwa się je po około siedmiu dniach od zabiegu. Pacjent może udać się do domu po około jednym, lub dwóch dniach po operacji.

Korekcja przegrody nosa - zalecenia po zabiegu

Wszystkie zmiany w organizmie wykonywane przez lekarzy mają określone skutki. Celem operacji jest poprawa stanu zdrowia. Jednak w powrocie do pełni sprawności ważny jest także czas po zabiegu. Korekcja przegrody nosa może wywołać kilka powikłań, jednak ich wystąpienie jest bardzo rzadkie. Gdy pojawi się zaburzenie węchu, krwawienie z nosa, wymioty, ropień - konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dlatego sugerowana opieka medyczna powinna trwać do miesiąca od operacji. Po tym czasie miejsce poddane zabiegowi wygoi się. Laryngolog może ocenić strukturę przegrody nosowej. Efekty są trwałe, dlatego jeśli wszystko jest zgodne z oczekiwaniami możemy zapomnieć o tej dolegliwości do końca życia.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany