Dodano: 04 maja 2020r.

Chrapanie i bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie

Jesteś ciągle zmęczony, budzisz się rano niewyspany, często wybudzasz się w nocy z uczuciem braku powietrza? To może być bezdech senny. Ta coraz powszechniejsza choroba, niestety często bywa lekceważona i nie jest leczona, a może prowadzić do naprawdę poważnych następstw takich jak zawał serca oraz udar mózgu.

chrapanie

 

Głównymi przyczynami choroby są zmiany anatomiczne w obrębie twarzoczaszki, które upośledzają prawidłowy przepływ powietrza z nosa do płuc, a także otyłość, którą stwierdza się aż u 70 proc. osób borykających się z bezdechem.

Sprawdź, co powoduje bezdech senny i jak przebiega jego leczenie.

Czym jest bezdech senny?

Istotą tej choroby jest zaburzenie swobodnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Kiedy pacjent śpi, występują u niego kilkukrotne, co najmniej 10- sekundowe epizody zatrzymania oddechu lub znacznego spłycenia oddychania (hiperwentylacja). Następstwem tego jest kilkuprocentowe obniżenie wysycenia krwi tętniczej tlenem oraz wzmożone ruchy mięśni oddechowych. Bezdech senny można skutecznie leczyć i uniknąć poważnych powikłań, włącznie z nagłą śmiercią podczas snu. Pamiętajmy, że popularne chrapanie, to nie tylko nieprzyjemny objaw budzący w nocy naszego partnera, ale zaburzenie, które świadczy o zmianach chorobowych w naszym organizmie. Warto również zajrzeć na stronę sposobynachrapanie.pl, gdzie znajdziemy wiele porad, w jaki sposób poradzić sobie z chrapaniem.

Jakie są przyczyny i objawy bezdechu sennego?

Przyczyna choroby tkwi w poważnym zwężeniu, a nawet czasowym zamknięciu dróg oddechowych w okolicy gardła, co powoduje zahamowanie przepływu powietrza z nosa do płuc i na odwrót. Prowadzi to do niedotlenienia organizmu.

Choroba znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Czynnikami, które do niej predysponują, są:

  • nadmierna masa ciała, szczególnie otyłość w stopniu zwiększającym znacznie obwód szyi,
  • zmiany anatomiczne takie jak skrzywiona przegroda nosowa, polipy, zbyt długi języczek, przerost migdałków podniebiennych,
  • zaburzenia hormonalne na przykład choroby tarczycy,
  • zażywanie leków uspokajających nasennych,
  • spożywanie alkoholu, które zmniejsza napięcia mięśni jamy gardła,
  • wrodzone wady budowy twarzoczaszki takie jak mała i cofnięta szczęka dolna.

Typowe symptomy mogące świadczyć o tym, że cierpimy na bezdech to:

  • przewlekłe zmęczenie i niewyspanie,
  • brak energii w ciągu dnia i trudności z koncentracją uwagi,
  • narastająca nerwowość,
  • częste wybudzanie się w nocy z uczuciem duszności,
  • uporczywe chrapanie, budzące nie tylko członków rodziny, ale często również samego pacjenta.

Jak wygląda leczenie bezdechu sennego?

Niestety bezdech senny często bywa lekceważony przez pacjentów i nie jest leczony. Tymczasem jest to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia, ponieważ istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia takich groźnych stanów jak niewydolność sercowa i zawał serca, udar mózgu, choroba Alzheimera. Powoduje również obniżenie koncentracji i chroniczne zmęczenie, które może prowadzić do wypadków, a także impotencję oraz spadek libido.

Bezdech senny diagnozuje się na podstawie specjalistycznych badań obejmujących obserwację chorego podczas snu; pomiar saturacji, czyli spadku stężenia tlenu we krwi; EEG, EMG i EKG, czyli rejestracji czynności mózgu, mięśni oraz pracy serca we śnie. Badanie polisomnograficzne stosowane w diagnostyce tego schorzenia obejmuje również termistor (zmiany w temperaturze ciała), rejestrację odgłosów chrapania, czujniki położenia ciała oraz ruchu. W leczeniu bezdechu stosuje się specjalne, zakładane przez pacjenta na twarz do snu, aparaty wspomagające oddychanie.

Bardzo istotnymi czynnikami są również:

  • obniżenia masy ciała u osób otyłych,
  • zaniechanie stosowania używek takich jak alkohol oraz papierosy,
  • odpowiednia pozycja ciała podczas snu, czyli spanie na boku, a nie na wznak,
  • w przypadku wady anatomicznej polegającej na cofnięciu żuchwy, doskonałe rezultaty przynosi noszenie aparatu ortodontycznego,
  • usunięcie problemów natury laryngologicznej, czyli usunięcie migdałków, korekcja skrzywionej przegrody nosowej lub zwężonej cieśni gardzieli.

Zadbajmy więc o siebie i w pierwszej kolejności udajmy się do lekarza laryngologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu i odpowiednio pokieruje naszym leczeniem.

 

Źródło: Sposoby na chrapanie