Dodano: 30 marca 2023r.

Zalety dwujęzyczności: dlaczego nauka języka obcego jest dobra dla mózgu?

Język jest podstawowym aspektem w komunikacji i interakcjach międzyludzkich. Odgrywa istotną rolę w kształtowaniu naszych myśli, emocji i postrzegania otaczającego nas świata. Gdy do gry wchodzi dwujęzyczność, wówczas można mówić o jeszcze bogatszych zaletach korzystania z języków. Pora sprawdzić, jakie zalety ma taka nauka, a także w jaki sposób skorzystać na tym może ludzki mózg.

Zalety dwujęzyczności: dlaczego nauka języka obcego jest dobra dla mózgu?

 

Czym jest dwujęzyczność?

Dwujęzyczność polega na płynnym poruszaniu się po dwóch językach jednocześnie. Jest to zjawisko, jakie często spotykać można wśród członków mniejszości etnicznych i narodowych, którzy od dziecka używają zarówno własnej mowy, jak i języka narodowego w kraju, gdzie mieszkają.

Warto jednak zaznaczyć, że również pozostali członkowie społeczeństwa mogą z powodzeniem stać się osobami dwujęzycznymi. Wystarczy sięgnąć po jakościowe lekcje językowe w BUKI School, aby móc pozytywnie wpłynąć na swój rozwój osobisty. Nauka języków ma bowiem szerokie spektrum korzyści, o których warto powiedzieć szerszej.

Korzyści społeczne dwujęzyczności

Nauka języka zapewnia lepsze zrozumienie, a także pełniejsze docenienie innych kultur. Osoby dwujęzyczne są w stanie komunikować się i wchodzić w interakcje z ludźmi z różnych środowisk, co pomaga budować świadomość i zrozumienie kulturowe. To z kolei może prowadzić do lepszej komunikacji międzykulturowej i empatii.

Najlepszym przykładem społecznych korzyści mogą być podróże. Znajomość języka obcego znacznie ułatwia poruszanie się po kraju, do którego jedziesz, a także ułatwia komunikację z „lokalsami”.

Dwujęzyczność w pracy – zalety zawodowe

Osoby posługujące się płynnie dwoma językami mogą znacznie zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia. Pędzący do przodu świat staje się coraz bardziej zglobalizowany, a firmy wkraczają na nowe rynki. Dlatego też, umiejętność posługiwania się językami obcymi to cenny atut. Dwujęzyczność nie tylko otwiera przed Tobą więcej możliwości pracy, ale także pozwala sięgnąć po większe zarobki.

Znajomość języków ma ogromne znaczenie w handlu międzynarodowym czy obsłudze klienta zagranicznego. Możliwości są jednak nieograniczone, ponieważ globalizacja coraz śmielej wchodzi też w inne sfery zawodowe.

Jedną z najbardziej prominentnych osób znających wiele języków, była zmarła niedawno Madeleine Albright. Pochodząca z Pragi Sekretarz Stanu USA znała nie tylko czeski i angielski. Płynnie porozumiewała się również w języku serbsko-chorwackim, francuskim, a także rosyjskim.

Warto też przypomnieć znaną aktorkę Natalie Portman, która urodziła się w Jerozolimie. Od małego dwujęzyczna – posługuje się płynnie angielskim i hebrajskim. Ponadto, zdobywczyni Oscara zna też na poziomie komunikatywnym hiszpański, francuski, niemiecki i japoński.

Wskazówki dla osób uczących się drugiego języka

Jak być dwujęzycznym? Okazuje się, że nauka języków obcych nie każdemu przychodzi łatwo. Spory odsetek uczniów nieco gorzej radzi sobie z poznawaniem nowych słówek i zagadnień gramatycznych. Dlatego też, warto prześledzić parę użytecznych wskazówek, które mogą Ci się przydać:

  • Zaplanuj swoją naukę: nigdy nie działaj chaotyczne, a raczej ustalaj sobie realistyczne cele krótkoterminowe. Wraz z ich realizacją, będziesz się stale motywować do dalszej pracy,
  • „Wejdź” w język całym sobą: staraj się otaczać językiem tak bardzo, jak to tylko możliwe. Oprócz korepetycji i pracy z podręcznikiem, słuchaj obcojęzycznych piosenek (z tekstem), oglądaj filmy (z transkrypcją), czytaj artykuły i książki w języku obcym,
  • Pracuj regularnie: postaraj się wygenerować każdego dnia przynajmniej pół godziny na naukę. Ustaw sobie przypomnienie na telefonie, żeby nigdy nie zapomnieć o swojej sesji pracy z językiem,
  • Rozmawiaj z native speakerami: jeżeli chcesz wejść na bardziej zaawansowany poziom znajomości języka, zacznij prowadzić konwersację z obcokrajowcami. To świetna okazja, aby zapoznać się z bardziej potoczną mową,
  • Ucz się wielopłaszczyznowo: zapisz się na korepetycje, korzystaj z różnych podręczników, słuchaj podcastów, pobierz aplikacje językowe. Używaj kilku różnych źródeł, gdyż będą one pobudzać mózg do pracy dzięki różnym cennym bodźcom.

Jeżeli chcesz nauczyć się drugiego języka i stać się osobą dwujęzyczną, wszystko jest w Twoich rękach. A właściwie w głowie. Otwórz się na naukę i bądź gotów pracować wielowymiarowo, żeby osiągnąć wymarzony sukces.

Podsumowanie

Dwujęzyczność ma sporo zalet, które dotyczą przede wszystkim szans zawodowych, a także rozwoju społecznego. Znajomość co najmniej jednego języka obcego to dziś podstawa w szybko rozwijającym świecie. Jak to osiągnąć? Zacznij od zapisania się na odpowiedni kurs języka obcego!

 

Źródło: artykuł partnera, fot. woodleywonderworks/ FLickr/CC BY-SA 2.0