Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w rdzeniach lodowych pobranych z lodowca Guliya, który znajduje się na Wyżyny Tybetańskiej, 28 starożytnych, nieznanych dotychczas nauce wirusów. Powszechne topnienie lodowców może uwolnić nieznane patogeny do środowiska, dlatego poznanie pradawnych drobnoustrojów może być bardzo ważne.
W 2015 roku naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory udali się na lodowiec Guliya w północno-zachodniej części Wyżyny Tybetańskiej. Ich celem było zebranie próbek z lodowca, który, jak twierdzą badacze, ma 15 tysięcy lat. Z tego samego lodowca pobrano próbki także w 1992 roku.
Materiał uzyskano poprzez wykonanie w lodowcu 50-metrowych odwiertów. Teraz uczeni przeanalizowali mikroby uwięzione w lodzie i ujawnili 28 nieznanych dotąd nauce wirusów. Wyniki ich badań ukazały się w bazie pre-printów bioXiv.
Dwa rdzenie lodowe z lodowca Guliya zostały pobrane bez żadnych specjalnych środków w celu uniknięcia zanieczyszczenia mikrobiologicznego podczas odwiertu, przeładunku i transportu. Oznacza to, że zewnętrzna strona rdzeni lodowych została zanieczyszczona, jednak wnętrze rdzeni nadal nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym od 15 tys. lat.
By dobrać się do wnętrza rdzeni uczeni najpierw przygotowali sobie laboratorium, gdzie mogli dokonać tego nie narażając próbek na zanieczyszczenia. W pomieszczeniu, gdzie ustawiono temperaturę na minus 5 stopni Celsjusza oraz przy zastosowaniu wysterylizowanej piły, badacze odcięli pół centymetrową zewnętrzną warstwę lodu. Następnie przemyli rdzenie etanolem, usuwają kolejne pół centymetra lodu. Na koniec zmyli kolejną pół centymetrową warstwę lodu sterylną wodą.
Ten trzyetapowy proces pozwolił dobrać się do niezanieczyszczonej warstwy rdzeni z lodowca, którą można było poddać analizie w celu sprawdzenia, jakie organizmy kryją się w lodzie. Eksperyment ujawnił 33 rodzaje wirusów w rdzeniach lodowych. Naukowcy stwierdzili, że 28 z nich to nieznane dotąd wirusy.
„Mikroby różniły się znacznie między dwoma rdzeniami lodowymi prawdopodobnie reprezentując bardzo różne warunki klimatyczne w czasie osadzania się” - napisali naukowcy w publikacji. Zauważyli, że gdy zmiany klimatu spowodowane przez człowieka topią lodowce na całym świecie, te lodowcowe archiwa wirusów mogą zostać utracone. „Badania nad starożytnymi wirusami zapewniają pierwsze okno na genomy wirusów i ich ekologię - napisali naukowcy i podkreślili ich prawdopodobny wpływ na liczne grupy współczesnych drobnoustrojów.
Rdzenie lodowe pomagają nie tylko udokumentować starożytne mikroby, ale także rozumieć klimat, który pozwolił na ich rozwój w tamtych czasach. Powszechne topnienie lodowców na całym świecie oznacza, że nie tylko te nieskazitelne próbki mogą zostać utracone, ale topienie może uwalniać długo uśpione patogeny, na które nie jesteśmy odporni.
„W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić patogeny do środowiska” - napisali badacze. Przyznali, że jeśli tak się stanie, to wiedza zdobyta podczas tego typu badań może się przydać. Im więcej dowiemy się na temat starożytnych drobnoustrojów, tym lepiej.
Źródło: Live Science, fot.