Naukowcy opracowali związek, który potrafi „przekonać” mięśnie, że wykonują energiczne ćwiczenia. Testowany na grupie otyłych myszy środek pomógł gryzoniom zrzucić nadwagę, przyspieszył ich metabolizm oraz zwiększył ich wytrzymałość. Myszy osiągnęły to wszystko to bez podejmowania jakiegokolwiek wysiłku.
Opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Florydy środek zapewnia niektóre korzyści płynące z ćwiczeń bez zwiększania aktywności fizycznej. Uruchamia mechanizmy, które przyspieszają metabolizm tłuszczów. Zwiększa także wytrzymałość, pomagając w testach otyłym myszom biegać prawie połowę dalej niż mogły wcześniej.
Środek znany jako SLU-PP-332 daje nadzieje na nowe terapie odchudzające, które imitują efekty ćwiczeń fizycznych. Autorzy badań podkreślają, że środek ten poza efektem odchudzającym może potencjalnie pomóc też w leczeniu cukrzycy i związanej z wiekiem utraty mięśni.
- Związek ten w zasadzie mówi mięśniom szkieletowym, aby dokonały takich samych zmian, jakie obserwujemy podczas treningu wytrzymałościowego – powiedział Thomas Burris, profesor farmacji na Uniwersytecie Florydy, który kierował badaniami.
Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics” (DOI: 10.1124/jpet.123.001733).
SLU-PP-332, nie wpływa na apetyt ani spożycie pokarmu. Nie powoduje też, że myszy wykonują więcej ćwiczeń. Zamiast tego lek pobudza naturalny szlak metaboliczny, który zazwyczaj jest aktywowany podczas ćwiczeń fizycznych. W efekcie sprawia, że organizm zachowuje się tak, jak gdyby trenował, co prowadzi do zwiększonego wydatku energetycznego i szybszego metabolizmu tłuszczów w organizmie.
Podczas testów na myszach uczeni dostrzegli, że metabolizm całego ich organizmu opierał się na wykorzystaniu kwasów tłuszczowych, w wyniku czego traciły na wadze. Podobne mechanizmy aktywują się u ludzi, gdy poszczą lub ćwiczą.
SLU-PP-332 oddziałuje na specyficzne receptory związany z estrogenem (ERR). Są one odpowiedzialne za aktywację ważnych szlaków metabolicznych w tkankach pochłaniających dużo energii, takich jak mięśnie, serce czy mózg. Receptory te są bardziej aktywne, gdy ludzie ćwiczą, ale dotychczas trudno było je aktywować za pomocą leków.
W badaniu na myszach SLU-PP-332 „podkręcił” naturalny szlak metaboliczny, który zwykle jest pobudzany przez ćwiczenia fizyczne. W porównaniu z grupą kontrolną otyłych myszy, u gryzoni, którym podawano SLU-PP-332 dwa razy dziennie przez miesiąc, aż dziesięciokrotnie zmniejszył się przyrost tkanki tłuszczowej. Osobniki te straciły przy tym 12 proc. masy ciała, bez zmian w diecie i bez wykonywania żadnych ćwiczeń fizycznych.
Naukowcy zaobserwowali również, że związek pozwolił myszom o normalnej wadze biegać o 70 proc. dłużej i o 45 proc. dalej od myszy, którym nie podano związku. Co więcej, w badaniach, które czekają na publikację, Burris wraz z zespołem ma przedstawić dowody na to, że SLU-PP-332, poprzez wzmocnienie mięśnia sercowego może również potencjalnie leczyć niewydolność serca.
SLU-PP-332 może być też pomocny w utrzymaniu masy mięśniowej podczas utraty wagi lub w okresie starzenia, kiedy organizm w naturalny sposób słabiej reaguje na ćwiczenia. Jednak zrozumienie pełnego potencjału leku wymaga dalszych badań.
Środek nie wywołał żadnych poważnych skutków ubocznych u gryzoni.
SLU-PP-332 jest na wczesnym etapie rozwoju. Uczeni chcą teraz przetestować środek na większej liczbie modeli zwierzęcych. Dopiero potem, jeśli testy okażą się bezpieczne, przyjdzie pora na badania z udziałem ludzi. Naukowcy zamierzają też udoskonalić jego strukturę. Według nich, idealnie byłoby go wypuścić na rynek w postaci tabletki.
Źródło: University of Florida, fot. PxHere/ CC0