Dodano: 24 czerwca 2022r.

Opakowania biodegradowalne - jak powstają?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, że opakowania z tworzyw sztucznych przyczyniają się do produkcji ogromnych ilości odpadów — i nie jest to zjawiskiem korzystnym. Nie da się jednak zrezygnować z pakowania produktów! Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest zastosowanie do produkcji opakowań materiałów biodegradowalnych. Czym one są i w jaki sposób powstają?

Opakowania biodegradowalne - jak powstają?

 

Opakowania biodegradowalne — co to właściwie jest?

Opakowania biodegradowalne to ekologiczna alternatywa dla plastiku i innych tworzyw sztucznych. Materiały określane jako biotworzywa mają właściwości bardzo porównywane do plastiku jednak otrzymywane są w sposób neutralny węglowo, ulegają biodegradacji i umożliwiają oszczędzanie surowców naturalnych. 

Tworzywa biodegradowalne wykorzystywane są w wielu branżach. Dzięki temu, że nadają się do przechowywania jedzenia i nie są dla ludzi szkodliwe, znalazły swoje zastosowanie w gastronomii i przy produkcji artykułów spożywczych. Tacki, kubki, jednorazowe folie, pudełka na posiłki takie produkty zawsze generowały tony śmieci, a dzięki biotworzywom można skutecznie tego uniknąć. 

Z czego wykonane są opakowania biodegradowalne?

Ekologiczne biotworzywa mogą być wykonywane z różnych materiałów. Niektóre są wytwarzane z surowców odnawialnych, przykładowo ze skrobi kukurydzianej i żyta - takie materiały ulegają degradacji w ciągu 6-24 miesięcy. Ich właściwości są bardzo zbliżone do właściwości syntetycznych, konwencjonalnych polimerów. Niektóre biotworzywa wytwarza się bez wykorzystania materiałów odnawialnych. Największy odsetek polimerów biodegradowalnych stanowi PLA (polilaktyd) nazywany podwójnie zielonym: nie tylko ulega biodegradacji, ale także powstaje w pełni z surowców odnawialnych. Jest sztywny i kruchy, charakteryzuje go też wysoka wytrzymałość. 

Biopolimery mogą być produkowane z zasobów odnawialnych, wytwarzane przez mikroorganizmy lub wykonywane z produktów pochodzenia naturalnego. Materiałem biodegradowalnym jest tak naprawdę również papier, tkaniny bawełniane i lniane, jedwab wszystkie mogą ulegać biodegradacji.

Biotworzywa często mają w swoim składzie substancje dodatkowe, wpływające na ich właściwości. Mogą to być na przykład środki uplastyczniające, stabilizujące pigmenty, różnego typu wypełniacze. Wszystkie takie dodatki mają jednak wspólną cechę zawsze są biodegradowalne.  

Dlaczego warto stosować opakowania biodegradowalne?

Choć ceny opakowań biodegradowalnych mogą obecnie być nieco wyższe, niż ceny opakowań plastikowych, to warto podkreślić, że ich ceny z roku na rok systematycznie maleją i prawdopodobnie zrównają się ostatecznie z cenami tworzyw sztucznych. Ekologiczne podejście jest obecnie bardzo cenione: firma, która zdecyduje się na rezygnację ze szkodliwych dla środowiska materiałów, buduje korzystny wizerunek i może dużo zyskać w oczach swoich klientów. 

Materiały biodegradowalne nie zawierają w swoim składzie toksyn, nie zanieczyszczają i nadają się do recyklingu. Umożliwiają znaczną redukcję produkowanych odpadów: są ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w myśl idei zrównoważonego rozwoju. 

Zastosowanie materiałów biodegradowalnych to sposób na to, by troszczyć się o otaczające nas środowisko - jednocześnie nie będąc zmuszonym do rezygnowania z wysokiej jakości tworzyw. Opakowania biodegradowalne można zamówić na przykład na stronie https://unipack.pl/sklep/opakowania/opakowania-ekologiczne/opakowania-biodegradowalne/.

 

Źródło: artykuł partnera