Dodano: 30 maja 2022r.

Auta przyszłości – co przyniesie rozwój motoryzacji?

Ostatnie lata przyniosły sporo nowości w świecie motoryzacji. Najciekawsze zmiany prawdopodobnie są jednak wciąż przed nami. Wiele wskazuje na to, że technologie nadchodzących dekad zredefiniują pojęcie „samochodu”. W którym kierunku zmierza ewolucja motoryzacji?

Auta przyszłości – co przyniesie rozwój motoryzacji?

 

Prostota

Już teraz wśród aut z najwyższej półki można zauważyć tendencje do maksymalnego upraszczania elementów odpowiedzialnych za ich obsługę. Najlepsze modele mają zapewniać użytkownikom doskonałe user experience, ułatwiając i uprzyjemniając jazdę tak, jak to tylko możliwe. Co więcej, minimalizm we wnętrzu auta podnosi jego walory estetyczne. Świetnym przykładem wszystkich wymienionych wyżej zabiegów jest Tesla model 3. To futurystyczne auto rzuca wiele światła na potencjalne kierunki, w których może podążyć ewolucja motoryzacji.

Ekologiczne rozwiązania

Obecne zmiany zachodzące w klimacie naszej planety stawiają nas w sytuacji bez wyjścia. Aby przetrwać bez szwanku, musimy szybko i drastycznie ograniczyć proceder zanieczyszczania środowiska naturalnego. Mając to na uwadze, nie trudno domyślić się, że auta elektryczne skutecznie wpiszą się w proekologiczną narrację. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach przybierze ona na sile. W efekcie samochody napędzane energią elektryczną staną się pożądanym standardem. Technologia umożliwiająca poruszanie się za pomocą prądu nie tylko ulegnie rozwojowi, lecz także zacznie być osiągalna w znacznie przystępniejszych cenach.

Jazda anatomiczna

Samochód, który nie potrzebuje kierowcy do jazdy, to nie wizja z filmu science fiction. Już teraz ludzkość posiada technologię pozwalającą na samodzielny udział auta w ruchu ulicznym. Wiele wskazuje na to, że renomowane marki motoryzacyjne rozwiną swoje produkty także w tym względzie. Jak dobrze wiadomo, wyjątkowe zasługi w zakresie autonomicznej jazdy należą się firmie Tesla. Ten nowatorski producent nie tylko przewiduje trendy, lecz w pewnym sensie także sam je kreuje.

Sztuczna inteligencja do naszych usług

Wiele wskazuje na to, że rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do powstania kolejnych przełomowych rozwiązań z zakresu motoryzacji. Świetnym tego przykładem są nowe modele aut wyposażone w zaawansowane funkcje sterowania głosem i gestami. Stanowią one przedsmak technologii, które już wkrótce staną się powszechne. Poza tym sztuczna inteligencja może pomóc w znalezieniu wad obecnie istniejących modeli i zaproponować nowe rozwiązania. Nie możemy wykluczyć, że ogólnie przyjęte konwenanse motoryzacyjne ulegną zmianom już za kilka lub kilkanaście lat.

Jednocześnie warto pamiętać, że wciąż nie wiemy, czego należy spodziewać się po fenomenie sztucznej inteligencji. Z reguły zakłada się, że jej możliwości w pewnym momencie ulegną gwałtownemu, wykładniczemu wzrostowi. Taki scenariusz oznaczałby lawinę nowych technologii na niespotykaną dotąd skalę, również z zakresu motoryzacji. Czy aby na pewno tak będzie? Możemy dowiedzieć się tego tylko w jeden sposób – czekając na rozwój przyszłych wydarzeń.

 

Źródło: artykuł partnera