Dodano: 11 lipca 2017r.

Sukces studentów z Wrocławia. Motocykl LEM bezkonkurencyjny

Motocykl LEM Falcon zbudowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej w zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie.

Elektryczny motocykl LEM

 

LEM – Lekki Elektryczny Motocykl to seria jednośladów skonstruowanych przez Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej. Przed pojazdem LEM Falcon, który wygrał zawody w Barcelonie, studenci skonstruowali elektryczne motocykle przeznaczone dla służb mundurowych – LEM Bulle oraz dla dostawców zamawianego na wynos pożywienia – LEM Napoli.

LEM Falcon to elektryczny motocykl crossowy. Napędza go silnik elektryczny o mocy 11 KM. Rama pojazdu wykonana została z aluminium, a osłony z kompozytów węglowych i węglowo-aramidowych. Całość konstrukcji waży zaledwie 92 kilogramy. LEM Falcon może rozpędzić się do 130 kilometrów na godzinę, a jego zasięg to około 70 kilometrów.

Lem Falcon podczas zakończonych w niedzielę w Barcelonie zawodów Smart Moto Challenge zdobył pierwsze miejsce w konkurencji statycznej, gdzie oceniano biznesplan oraz szczegóły techniczne pojazdu oraz w konkurencji dynamicznej, gdzie motocykl przechodził testy sprawnościowe i na przyśpieszenie. Pojazd brał udział również w wyścigach na torze asfaltowymi i crossowym. Po podliczeniu punktów okazało się, że konstrukcja studentów z Wrocławia zwyciężyła także w klasyfikacji generalnej.

W zawodach Smart Moto Challenge wzięło udział łącznie 12 pojazdów zaprojektowanych przez studentów z Rosji, Ukrainy, Hiszpanii i Polski. Motocykle ścigały się na torze Circuit de Catalunya w pobliżu Barcelony.

To nie pierwszy sukces wrocławskich studentów. W 2014 roku LEM Napoli wygrał zawody w Moskwie. Inne projekty członków Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej trzy razy zajmowały także trzeci lokaty w międzynarodowych zawodach.

Budowa motocykla skonstruowanego przez studentów wrocławskiej uczelni kosztowała około 200 tys. zł

 

Źródło: Radio Wrocław, PAP, fot. KN PIRM/YouTube