Dodano: 04 lipiec 2023r.

Studenci Politechniki Łódzkiej najlepszymi konstruktorami małych turbin wiatrowych

Grupa studentów z Politechniki Łódzkiej zdobyła pierwsze miejsce w finale International Small Wind Turbine Contest. Opracowana przez młodych badaczy innowacyjna turbina wiatrowa osiągnęła najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii.

Studenci Politechniki Łódzkiej najlepszymi konstruktorami małych turbin wiatrowych

 

Innowacyjna turbina wiatrowa została opracowana w projekcie GUST (Generative Urban Small Turbine), w który zaangażowani są członkowie Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Nad projektem pracuje interdyscyplinarna grupa studentów z Wydziałów: Mechanicznego; Chemicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering. 

Studenci z GUST wrócili do kraju z dwoma z trzech głównych nagród, dowodząc wysokiej jakości i innowacyjności polskich projektów studenckich. W finale Small Wind Turbine Contest zespół z PŁ pokonał drużyny z Kanady, Holandii, Egiptu i Danii.

Imponujące wyniki

„Najnowsza konstrukcja zespołu GUST okazała się niezrównana pod względem efektywności. Zwycięska turbina osiągnęła najwyższy w swojej historii współczynnik sprawności, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale. Wynik ten stanowi niezwykle istotne osiągnięcie, potwierdzając zaangażowanie i wysiłek całego zespołu" - informują studenci.

„Najbardziej imponujące jest to, że turbina GUST była w stanie wygenerować ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. To niezwykle imponujący wynik, który podkreśla skuteczność i wydajność tej nowej technologii" – dodają cytowani w komunikacie przesłanym przez Politechnikę Łódzką.

Wykorzystanie rodzimych materiałów

Co więcej, studenci zaangażowani w projekt GUST opracowali pierwsze części turbiny wyłącznie z rodzimych materiałów. To może być pierwszy krok w kierunku uniezależniania się od importowanych części, co w dalszej perspektywie może w całości wyeliminować zależność od zagranicznych dostaw.  

W swojej turbinie studenci zastosowali kilka rozwiązań, które zadecydowały o zwycięstwie. To m.in. zredukowanie oporów w łożyskach, opracowanie nowej, ekologicznej obudowy z drewna, umożliwiającej szybką wymianę komponentów, zastosowanie biokompozytów do niektórych elementów turbiny, przełożenie większości systemu konwersji energii do szafy sterowniczej (odseparowanie od gondoli turbiny). Przetestowano również dwa warianty rotora i zastosowano tensometr do pomiaru "momentu na wale" – co umożliwiło lepszą analizę dynamiczną całego systemu.

"To wszystko pozwoliło osiągnąć nam współczynnik mocy (sprawność turbiny) na historycznym dla naszej turbiny poziomie 0,41. Jest to zarazem świetny wynik dla małych turbin wiatrowych. Pragniemy podziękować wszystkim naszym sponsorom i partnerom, którzy zauważyli potencjał naszej pracy, wspierając projekt. To jest nasz wspólny sukces" - podkreślają mistrzowie świata.

 

Źródło i fot.: Politechnika Łódzka