Dodano: 03 stycznia 2024r.

Regularne ćwiczenia powiązano z większą objętością mózgu

Grupa naukowców odkryła związek między regularnymi ćwiczeniami a lepszym zdrowiem mózgu. Według nich, aktywność fizyczna jest powiązana ze zwiększonym rozmiarem obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć i zdolności uczenia się.

Regularne ćwiczenia powiązano z większą objętością mózgu

 

Można zaryzykować twierdzenie, że lista korzyści zdrowotnych wynikających z regularnych ćwiczeń wydłuża się z każdymi nowymi badaniami. W niedawnych pracach uczeni z Pacific Neuroscience Institute Brain Health Center (PBHC) w Providence Saint John's Health Center oraz Washington University w St. Louis wykazali związek między regularną aktywnością fizyczną, a rozmiarami części mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć i zdolności uczenia się. Co więcej, jak twierdzą autorzy badań, aktywność fizyczna nie musi być intensywna czy długotrwała, aby pobudzić mózg.

Wyniki badań szczegółowo opisano w publikacji na łamach „Journal of Alzheimer's Disease” (DOI: 10.3233/JAD-230740).

Ćwiczenia mogą poprawić pracę mózgu

W badaniu naukowcy wykorzystali skany mózgów wykonane metodą rezonansu magnetycznego (MRI) 10 125 osób. Osoby, które twierdziły, że regularnie angażują się w jakąś aktywność fizyczną, jak chociażby spacery czy bieganie, miały większą całkowitą objętość substancji szarej, która pomaga w przetwarzaniu informacji oraz substancji białej. Badacze zauważyli tez u tych osób zwiększony hipokamp, część mózgu odpowiedzialna m.in. za pamięć oraz płat czołowy, ciemieniowy i potyliczny.

- Nasze badania potwierdzają wcześniejsze analizy, które wykazały, że aktywność fizyczna jest korzystna dla mózgu. Ćwiczenia nie tylko zmniejszają ryzyko demencji, ale także pomagają w utrzymaniu odpowiedniego rozmiaru mózgu, co ma kluczowe znaczenie w miarę starzenia się – powiedział Cyrus A. Raji, główny autor badań.

- Odkryliśmy, że nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, na przykład wykonywanie mniej niż 4000 kroków dziennie, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. To znacznie mniej niż często sugerowane 10 000 kroków, co dla wielu osób czyni ten cel bardziej osiągalnym – dodał David Merrill, współautor publikacji.

Neuroprotekcyjny wpływ ćwiczeń na mózg

Chociaż objętość mózgu nie oznacza automatycznie lepszej funkcjonalności, często uważa się ją za miarodajny wskaźnik zmian w zdolnościach poznawczych.

W tym badaniu nie opisano szczegółowo, w jaki sposób pobudzenie mózgu może objawiać się u osób regularnie ćwiczących. Wpływ regularnej aktywności fizycznej na strukturę mózgu pozostaje niejasny. Być może funkcje neurologiczne są pobudzane poprzez sposób, w jaki ćwiczenia poprawiają przepływ krwi w organizmie, w tym w mózgu, i zwiększają poziom niektórych białek utrzymujących neurony w zdrowiu. To trzeba będzie ustalić.

- Nasze badania łączą regularną aktywność fizyczną z większą objętością mózgu, co sugeruje korzyści neuroprotekcyjne. To badanie na dużej próbie pogłębia naszą wiedzę na temat czynników stylu życia wpływających na zdrowie mózgu i zapobieganie demencji – wyjaśniła Somayeh Meysami.

Jak zaznaczają autorzy, badanie to wskazuje prosty sposób na utrzymanie zdrowego mózgu: bądź aktywny! Niezależnie od tego, czy jest to codzienny spacer, czy ulubiony sport, regularna aktywność fizyczna może mieć trwałe korzyści dla zdrowia naszego mózgu.

A to oczywiście staje się tym ważniejsze, im jesteśmy starsi, ponieważ wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Uważa się, że większa objętość mózgu może pomóc w opóźnieniu pogorszenia funkcji poznawczych, co towarzyszy na przykład chorobie Alzheimera.

 

Źródło: IOS Press, Science Alert, fot. PxHere