Dodano: 14 maja 2019r.

Polskie urządzenia dla nowych satelitów Hot Bird i hiszpańskich satelitów rządowych

Astri Polska dostarczy urządzenia dla satelitów zamówionych przez wiodących Europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Rozwiązania zaprojektowane i wyprodukowane przez polskich inżynierów zostaną wykorzystane w procesie integracji satelitów, których głównym wykonawcą jest Airbus Defence and Space.

Satelity

 

Urządzenia Astri Polska posłużą do przetestowania systemów elektronicznych satelitów przed umieszczeniem ich na orbicie. Łącznie przetestowane zostaną cztery satelity zamówione przez dwóch wiodących europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Pierwszy z nich to francuski Eutelsat, będący operatorem satelitów Hot Bird, nadających sygnały stacji telewizyjnych i radiowych. Druga firma to hiszpański Hisdesat – operator satelitów SpainSAT realizujących zadania z zakresu bezpiecznej łączności dla Ministerstwa Obrony Narodowej Hiszpanii oraz krajów objętych Programem Europejskiej Rządowej Komunikacji Satelitarnej „GovSatCom”.

Obie firmy zamówiły w Airbus Defence and Space po dwa satelity, które zostaną zbudowane w oparciu o nową platformę „Eurostar Neo”. Satelity zastąpią na orbicie urządzenia wcześniejszych generacji, których cykl życia zbliża się ku końcowi.

 

- Dzięki wysiłkom naszego zespołu, stajemy się częścią łańcucha dostaw europejskiego rynku satelitów komercyjnych. Rynek ten nie jest łatwym lecz daje perspektywę znacznego zwiększenia sprzedaży naszych produktów. Dostarczymy elektronikę i oprogramowanie, które znajdą zastosowanie przy integracji satelitów zamówionych przez dużych operatorów telekomunikacyjnych - powiedział Jacek Mandas, Prezes Astri Polska. –  Łącznie, dostarczymy dwa urządzenia - po jednym dla każdego z satelitów. Warto podkreślić, że przez ostatnie dwa lata przekazaliśmy już 4 podobne produkty dla platformy Eurostar Neo, na której oparta będzie nowa generacja HotBird i SpainSat  - dodał.

Eurostar Neo to telekomunikacyjna platforma satelitarna nowej generacji opracowana przez Airbus Defence and Space w ramach programu NEOSAT realizowanego pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES). Nowa platforma jest dużo tańsza w utrzymaniu w stosunku do obecnie używanych konstrukcji oraz oferuje wiele większe możliwości w zakresie przenoszonego ładunku. Ponadto, satelity oparte o platformę Eurostar Neo posiadają w pełni elektryczny napęd umożliwiający korektę pozycji na orbicie.

Astri Polska jest wiodącą polską firmą pod względem zaangażowania w europejskie programy kosmiczne. Firma dostarcza rozwiązania dla flagowych programów ESA, takich jak JUICE, METOP-SG czy SENTINEL-5. Firma specjalizuje się także w dostarczaniu dedykowanych rozwiązań z dziedziny satelitarnych obserwacji Ziemi, nawigacji satelitarnej (GNSS) i zarządzania kryzysowego.

 

Źródło: informacja prasowa